Притежаването право на строеж ограничава ли собствеността върху земя, в която е построена сграда
Закупих апартамент от обезщетен собственик, който ми продаде и 1/2 и.ч от правото на собственост върху мястото, в което е построена жилищна сграда. Площта на мястото по н.а е 322 м2. Съседите ми имат право на строеж с идеални части върху цялата площ от 322 кв.м. Сградата заема 246 кв.м и остават незастроени 76 кв.м. Обособяват се 3 паркоместа, за които постоянно възниква напрежение - паркира, който изпревари, останалите му запушват изхода. Собствениците на другата 1/2 и.ч. от мястото нямат имот в сградата и ми предложиха да закупя техния дял. Питам се дали това ще ми помогне да си реша въпроса с паркирането или само ще ме натовари с допълнителни данъци.
Отговори (4) Коментара (1)
Отговор:
В случая, дворът представлява обща част по своето предназначение, без оглед чия собственост е. А как ще се ползва обща част, се решава от общото събрание. То може да реши дали там ще се паркира, кой ще паркира и т.н. Както виждате, дори да придобиете земя, то това няма как да Ви послужи за целта, която имате.
За повече информация: http://mitkovalawyers.com |
За контакти
Коментар:
Бих искала да уточня, че в Агенция по кадастър ми издадоха скица, в която площта на поземления имот е посочена в размер на 356 кв.м, в моя н.а. са посочени 346 кв.м по издадена скица от общината. Към какъв специалист мога да се обърна да дойде, да огледа ситуацията със застрояването и т.нар. двор и да ме посъветва на база не само документи и мои обяснения, но и реално съществуващата незастроена квадратура. Защото има една разлика от около 20 или 30 кв.м, според последната скица, за които съседите ми нямат и.ч.право на строеж и това е предостатъчно да бъде обособено като паркомясто, стига, разбира се, да бъдат спазени съответните законови изисквания.
За контакти
Отговор:
Подобна разлика е масов случай. Най-честата причина е, че по старите скици замерването на имотите не е било толкова прецизно, колкото сега. Сега се мери цифрово и това е точната квадратура. Ако се снабдите с комбинирана скица на имота, която се издава на база предходни и настоящ регулационен план, ще видите, че най-вероятно разлики няма. И УПИ-то върху, което е учредено право на строеж е едно и също.
Това, което Вие имате предвид е ако евентуално е имало регулационни промени СЛЕД учредяване правото на стореж и с тези промени към мястото са додадени квадрати по регулация. Но и в двата случая, дворът е обща част по своето предназначение - обслужва етажна собственост. Без знаение кой е собственик, право на строеж и т.н. Или свикайте общо събрание и решете кой да паркира и къде, или си сложете паркинг елемент и си паркирайте Вие. Пък другите да свикат общо събрание и да решават.
За повече информация: http://mitkovalawyers.com |
За контакти
Отговор:
Препоръчвам адвокат да прегледа цитираните от Вас документи - нотариален акт и скица, издадена от Агенция по кадастър, тъй като определено има разминаване в площта на поземления имот - в първия си въпрос посочвате, че е 322 кв.м. според нотариалния акт, а след това - 346 кв. м. съгласно скица, а според скицата, издадена от АГГК е 356 кв.м.
Можете да се обърнете към геодезист, който да провери на място каква е реалната квадратура на имота. Възможно е да е допусната явна фактическа грешка в кадастралната карта, като в този смисъл можете да подадете заявление до АГКК за отстраняването й.
За контакти
Отговор:
Здравейте!
Според мен сте поставили три съществени въпроса, на които ще се опитам да отговоря.
ПЪРВИ ВЪПРОС - свързан с обособяване на паркоместа;
Според наредба № 7 от 22 декември 2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони, или накратко казано наредба № 7 , площта на едно “паркомясто” на открита площадка за лек автомобил трябва да е от 22 до 25 кв.м.Мястото за паркиране, ако не е изградено като гараж, не може да бъде самостоятелна част от земята. Това означава, че правото на ползване, респективно отношенията между ползвателите на паркоместата ще се уреждат не от призмата на вещните права, а по силата на облигационни взаимоотношения между тях.
ВТОРИ ВЪПРОС - свързан с ползване на паркоместата;
Когато местото, определено за поркоместа е в режим на етажна собственост, то следва Общото събрание да реши, кой собственик кое паркоместо ще ползва.
При всички случаи обаче такова едно разпределение, оформено било като протокол на Общото събрание на етажната собственост, било като договор, като споразумение, или съглашение и т.н., ще представлява едно облигационно обвързване между сключилите го страни и нищо повече. Отново ще сме в хипотезата: правата, които едно лице е придобило вследствие на такова разпределение, да са относителни облигационни права, насочени само към конкретен субект - този, с който лицето е договаряло. Това положение ще се отрази на защитата на лицето по същия начин, както при всеки един двустранен договор. Приобретателят на правата ще разполага само с облигационноправна защита, а не с абсолютната вещноправна защита.
ТРЕТИ ВЪПРОС - свързан с площта на дворното място по скица и нотариален акт.
Разминаване в отразяването на площта на дворното място по скица и нотариален акт е много често срещано в практиката. Моят съвет е да се обърнете с молба към Агенцията по кадастъра и имотния регистър и да поискате геодезист да направи замерване. След това, на базата на издаденото удостоверение и нова скица ще поискате от Нотариус да Ви се издаде констативен нотариален акт за явна фактическа грешка и така ще бъде вписана вече реалната площ.
Успех Ви пожелавам!
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. "Три уши", 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222
За контакти
Тагове
собственик
правото
собственост
мястото
площта
съседите
право
строеж
площ
сградата
паркира
нямат
имот
дали
въпроса
случая
дворът
представлява
обща
част
своето
предназначение
ползва
общото
събрание
реши
имате
агенция
кадастър
скица
поземления
издадена
база
документи
квадратура
разлика
сега
имота
промени
етажна
общо
нотариален
определено
разминаване
въпрос
обърнете
геодезист
място
реалната
явна
фактическа
грешка
свързан
наредба
ползване
между
права
облигационни
такова
разпределение
договор
правата
лицето
защита
дворното
поискате
Популярни въпроси - Покупка на имот
Виж всички въпросиплащане на брокер на недвижим имот Здравейте, интересувам се по кой закон или наредба дължа възнаграждение на брокер , който не съм наемала аз, а продавача на недвижим имот? Брокера е... Последен отговор - 24.04.2024 от Мария
5 ОтговориСтъпки към придобиване на имот с ипотека Здравейте дали е правилен подхода ми да не се свързвам първо с агенция а с кредитен консултант който да ми договори най изгодната оферта от банките за... Последен отговор - 12.05.2024 от адв.Галина Чанкова
3 ОтговориРазминаване в квадратурата на къща в Нотариален акт и Кадастър Здравейте, предстои ми покупка на къща, която е със стар нотариален акт. В него къщата е описана на етаж и половина със ЗП 39кв, което не отговаря на... Последен отговор - 25.06.2024 от адвокат Милена Миткова
3 ОтговориИмот с неустановен собственик Искам да купя изоставен имот съседен на моя който се е превърнал в “джунгла”. След справка в служба по кадастър имота се води с неустановен собственик.... Последен отговор - 9.07.2024 от адвокат Милена Миткова
1 ОтговориBUSINESS LOANS FINANCING LOAN GLOBAL BUSINESS We offer real credit Financial services. to the general public, in order to improve mankind and save those who have bad credit. Credits We have certified and 100% reliable. We make sure that our customers are dealing with every encouragement with the best resources. Our... Последен отговор - 7.11.2024 от адв. Симеонова
1 ОтговориЗадай въпрос!
Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!
Полезни сайтове
-
Топ класацията на българските сайтове