Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Покупка на имот от наследници на имот, придобит по параграф 4.

13.03.2019 - Покупка на имот - 2 Отговори     (0)

Здравейте. В съседство на нашият имот се намира имот , който е придобит по Параграф 4. В документите на общината е вписан собственик. Но наследниците му нямат документ за собственост / нотариален акт/. Ние сме закупили имота преди 12 години и от тогава никой не се е грижил за съседният ни имот/ а доколкото знаем около 20 години никой не е идвал на него/. Те не живеят в населеното място и тяхното издирване представлява проблем. Тъй като имотът е силно затревен и има налична паднала постройка, бихме искали да го закупим, за да го почистим от упоритите къпини и зловещата постройка. От общината ни отговориха, че щом има вписан човек, те не са в правото си да го продават. В предвид това, че имотът е даден от общината за ползване, но в последствие не е изваден нотариален акт - Какъв е алгоритъмът за закупуване на това място, което е около 500 м2 гъста растителност. Като се има в предвид ,че контакт с наследници / някои от внуците бил в затвор, други в чужбина/ е почти невъзможен?

									Валя Маркова

Валя Маркова

Отговори (2)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

15.03.2019

Отговор: Здравейте,

съгласно § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ - се прекратява правото на ползване върху земеделските земи, предоставени на граждани по силата на актове на Президиума на Народното събрание, на Държавния съвет и на Министерския съвет. Според §4а - гражданите, на които е предоставено право на ползване върху земи по § 4, при спазване изискванията на актовете на държавните органи, посочени в него, придобиват право на собственост върху тях, когато са построили сграда върху земята до 1 март 1991 г. и заплатят земята на собственика чрез общината по цени, определени от Министерския съвет, съгласно чл. 36, ал. 2 в тримесечен срок от влизането в сила на оценката.
След като в документите на общината е записан собственик - е необходимо да закупите имота от него. Ако наследниците са много и неоткриваеми, можете да завладеете имота, но е необходимо 10 години да упражнявате фактическа власт върху него, за да го придобиете по давност.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

17.03.2019

Отговор: Здравейте госпожо Маркова!
Питането Ви не е еднопосочно и не може да се отговори веднага и конкретно. Причината е, че следва да бъдат изяснени съществени факти, касаещи ползвателите на 500 кв. м., а именно - от кога тези хора ползват земята - преди 1989 година или след това, те ползватели ли са, или собственици и тогава вече може да се отговори.
Що се касае до параграф 4 от ЗСПЗЗ, то той дава възможност на ползвателите да придобият правото на собственост при определени условия.
Въпреки това, обаче, до днес практиката е различна. В тази връзка Ви давам линк към решение на ВКС по този въпрос - http://www.vks.bg/vks_p10_120.htm
Моят съвет е да се обърнете към адвокат на место и да се обсъдят съществените обстоятелства в техния хронологически ред, за да Ви се отговори.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Покупка на имот

Виж всички въпроси

Покупка на парцел с разминаване регулация-кадастър Здравейте, Интересува ме дали може да се изповяда сделка при покупка на УПИ при положение, че се разминават кадастър-регулация и крие ли големи... Последен отговор - 15.09.2021 от Кирил Евтимов

4 Отговори

Непълен нотариален акт Здравейте, искам да закупя стара къща с дворно място, в нотариалния акт на която е записано че собственика купува "застроена и незастроена площ ххх... Последен отговор - 22.07.2021 от адвокат Милена Миткова

3 Отговори

Узаконяване на място зад блока Здравейте! Искам да си узаконя място зад блока за гаражна клетка. Какво трябва да направя? Къде трябва да отида? Какви документи са ми необходим? Колко... Последен отговор - 14.09.2021 от Адвокат Николина Митова

3 Отговори

Покупка на имот Миналата година август месец /08.2020година/ ,закупих вилен парцел с вилна сграда. След изповядване на сделката попитах при нотариуса секретарките дали... Последен отговор - 21.07.2021 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Разлика в натуралния акт и скица Здравейте, искам да закупя имот в нотариалния акт на който е записано че е с площ 1000 кв.м, по кадастрална карта с площ от 1350 кв.м..... От общината казват че... Последен отговор - 5.08.2021 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив