закон за собствеността на УПИ с много собственици на ид ч
Живея в УПИ с няколко собственика на ид.ч . Проблемът е, че има 22% ид ч от УПИ , които са недоказани т.е няма собственик. Останалите 78 % си присвоиха недоказаната собственост и си правят отделно събрания по ЗСи си решават въпроси , като пълноправни 100 %собственици на УП по ЗС .Моят въпрос е следният : При недоказана собственост на УПИ на 100 % действува ли ЗС на парцела ?
Имат ли права останалите собственици на 78 % ид. ч от УПИ съгласно ЗС да правят събрания и взимат решения ?
Sofi Mikova
Инженер
Отговори (2)
Отговор:
Както обяснявате случая, би следвало да е приложима разпоредбата на чл. 32 ЗС - "Общата вещ се използува и управлява съгласно решението на съсобствениците, притежаващи повече от половината от общата вещ.
Ако не може да се образува мнозинство или ако решението на мнозинството е вредно за общата вещ, районният съд, по искане на който и да е от съсобствениците, решава въпроса, взема необходимите мерки и ако е нужно, назначава управител на общата вещ."
В случай че останалите съсобственици са се снабдили с констативен нотариален акт, може да се предяви иск за отмяната на същия при положение, че има основание за това.
За контакти
Отговор:
Здравейте госпожо Микова!
интересен казус сте представили.
Спор не би следвало да има при ползване , служене и управление на общата вещ , т.е. парцела от известните вече съсобственици, тъй като всички заедно на основание чл.32 от Закона за съсобствеността си служите с общата вещ и решенията взимате Вие.
По- интересен е въпросът с останалите 22 % идеални части.
Ако, в продължение на минимум 5 години всички съсобственици ползвате и тези идеални части, то тогава, след изтичане на законовия срок за кратката придобивна давност бихте могли всички заедно да се снабдите с констативен нотариален акт по реда на обстоятелствената проверка, като след това вече ще следва придобитите по давност идеални части да бъдат разпределени по- равно помежду Ви и тогава вече ще настъпи промяна и във Вашите нотариални актове.
Резултатът в крайна сметка ще е по давност , известните съсобственици да придобиете тези 22 % идеални части и разпределите по равно.
Това , което изразявам е една хипотеза, която може да бъде потвърдена или непотвърдена със запознаването с документацията.
Успех Ви пожелавам!
С уважение,
адв. Галина Чанкова
София, ул. Три уши, 1
телефон за връзка: 0887 201 222
За контакти
Тагове
Популярни въпроси - Правни казуси
Виж всички въпросиНеуредени сметки по регулация със съседите Здравейте, със съседите имаме неуредени сметки по регулация.Техният имот е маломерен и преди 30години им придадоха 80 кв. м от нашият имот.Водихме дела,... Последен отговор - 17.08.2024 от адв.Галина Чанкова
2 Отговоривъвод във владение на имот Сключена сделка за покупко продажба на недвижим имот.Нотариялният акт е под условие.Предаването владението на имота ще се осъществи два месеца след... Последен отговор - 6.08.2024 от адв.Галина Чанкова
2 ОтговориЗакон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова
1 Отговориразделяне на имот Собственик съм на къща в село като 1/2 част съм придобила от завещание, а другата 1/2 част чрез дарение. Сега искам да разделя имота на две части - частта с... Последен отговор - 12.04.2024 от адвокат Милена Миткова
1 ОтговориПремествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - 30.03.2024 от адв.Галина Чанкова
1 ОтговориЗадай въпрос!
Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!
Полезни сайтове
-
Топ класацията на българските сайтове