Отказ от право на собственост за недвижим имот ПРИ съсобственост
Уважаеми Господа!
Имам следния казус:-
Съсобственик съм на недвижим имот. Съсобственикът ми се отказва от неговия дял ,чрез декларация за отказ от право на собственост за недвижими имоти.
Въпроса ми е 1-След като земята се намира в друг град, в който Нотариуса няма правно действие и отказа е подписан при ЗАМ.- нотариус има ли това правно действие въпреки, че след това е вписано в службата по вписванията на територията на града ,в който е земята?
2-При това обстятелство и след като общината заяви чрез Писмо, че не е СОБСТВЕНИК на дела на отказалия се съсобственик по какъв начин мога да стана Аз собственик на квадратурата предмет на отказ?
3-Ако това е не възможно ,как може да продам земята, т. к .сега е в съсобственост и общината издава скица с предишната квадратура и собственици, а нотариус не може да изповяда сделка с такава скица?
В очакване на отговора Ви, оставам с Единствената ми надежда къв Вас, т. к .никой адвокат засега не може да ми помогне!!!
Отговори (2)
Отговор:
По реда на въпросите Ви:
1. Отказът от право на собственост става въз основа на молба. Тъй като се касае единствено за заверка на подписа в молбата, това може да стори всеки нотариус, без оглед район на действие.
2. Вие можете да станете собственик на тази идеална част, като инициирате процедура по придибиване по давностно владение, чрез обстоятелствена проверка. За целта е необходимо да попълните молба-декларация за обстоятелствена проверка в 4 екеземпляра, в която се описва подробно имотът. Тази молба-декларация се заверява от общината - че имотът не е общински, в МДТ - на кого се води в данъчното, в областната администрация - че имотът не е държавен. След това, с трима свидетели доказавате пред нотариус, че Вие владеете тази идеална част или целия имот, повече от 10 години.
За контакти
Отговор:
Здравейте!
Моето мнение е следното:
От написаното излиза, че Вие и още едно физическо лице сте съсобственици на земя. При това положение, НЕ МОЖЕ другото физическо лица да се отказва от право на собственост, а СЛЕДВА ДА ВИ ПРЕХВЪРЛИ НЕГОВИЯ ДЯЛ.
Друг е въпроса, ако става въпрос , че земята на която сте и двамата съсобственици, сте и СЪНАСЛЕДНИЦИ , т.е. сте получили земята по наследство.
Да, в този случай, когато земята е получена по наследство може съсобственик да се откаже, като с отказа му се увеличават квотите на останалите сънаследници.
Но, в този случай отказ от наследство СЕ ВПИСВА В ОСОБЕНА КНИГА НА РАЙОННИЯ СЪД по местонахождение на имота и ОТКАЗЪТ на съответното физичско лице няма да се отнася до конкретна земя / частичен отказ/, а за всичко , което сте наследили от съответния наследодател.
Няма проблем процесната земя да се продаде и от двамата Ви заедно в качеството Ви на съсобственици, след което понеже другото физическо се отказва пред Вас , паите да получите само Вие.
Няма проблем само Вие да продадете, но със съгласието на другия сасъбственик.
Няма проблем и да дарите Вашата идеална част на друг, за което не е нужно нито да уведомявате другия съсобственик, нито да искате неговото съгласие.
Във всеки случай, смятам, че адвокатска помощ Ви е необходима и моля да се обърнете към адвокат, който да Ви представлява и напътства в предстоящите дела.
С уважение,
адв. Галина Чанкова
София, ул. Три уши, 1
телефон за връзка: 0887 201 222
За контакти
Тагове
съсобственик
имот
отказва
неговия
чрез
отказ
право
собственост
въпроса
земята
правно
действие
отказа
нотариус
общината
собственик
дела
скица
адвокат
отказът
става
идеална
част
обстоятелствена
проверка
молба-декларация
имотът
пред
физическо
лице
съсобственици
земя
другото
двамата
сънаследници
наследство
случай
проблем
другия
Популярни въпроси - Правни казуси
Виж всички въпросиНеуредени сметки по регулация със съседите Здравейте, със съседите имаме неуредени сметки по регулация.Техният имот е маломерен и преди 30години им придадоха 80 кв. м от нашият имот.Водихме дела,... Последен отговор - 17.08.2024 от адв.Галина Чанкова
2 Отговоривъвод във владение на имот Сключена сделка за покупко продажба на недвижим имот.Нотариялният акт е под условие.Предаването владението на имота ще се осъществи два месеца след... Последен отговор - 6.08.2024 от адв.Галина Чанкова
2 ОтговориЗакон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова
1 Отговориразделяне на имот Собственик съм на къща в село като 1/2 част съм придобила от завещание, а другата 1/2 част чрез дарение. Сега искам да разделя имота на две части - частта с... Последен отговор - 12.04.2024 от адвокат Милена Миткова
1 ОтговориПремествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - 30.03.2024 от адв.Галина Чанкова
1 ОтговориЗадай въпрос!
Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!
Полезни сайтове
-
Топ класацията на българските сайтове