Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Вписване в Имотен регистър

09.05.2022 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Собственик съм УПИ върху който построих къща. Къщата притежама всички необходими документи, одобрени проекти, разрешение за строеж и т.н. От 2020 год има и издадено Удостоверение за въвеждане в експлоатация. Необходимо ли е вписването на къщата в Имотен регистър към Агенция по вписванията и каква е процедурата ? Благодаря Ви предварително за отговора.

									Стоян Донев

Стоян Донев

Отговори (2)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

09.05.2022

Отговор: В имотния регистър към АВ се вписват извършени прехвърляния на правото на собственост, наложени вещни тежести, искови молби и пр. съгласно Закона за собствеността и Правилника за вписванията. В случай че имате документи за собственост за УПИ, като например нотариален акт, важи разпоредбата от ЗС - че собственикът на земята е и собственик на постройката. В тази връзка не е необходимо да се снабдявате с констативен нотариален акт по документи и същият да бъде вписан в АВ.


За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

15.05.2022

Отговор: Здравейте господин Донев!
На Вашето питане ще изразя по-различно виждане по казуса, респективно и по-различно мнение.
Какво имам предвид?
Съгласно чл. 92. от ЗС, собственикът на земята е собственик и на постройките и насажденията върху нея, освен ако е установено друго, а съгласно чл.63 от ЗС изречение второ, собственикът на земята може да прехвърли отделно от земята собствеността върху вече съществуващата постройка.
В този смисъл, смятам, че следва да бъде вписана построената сграда.
След като принципно чл. 63 от ЗС закрепва правната възможност собствеността върху земята да се отдели от собствеността върху сградата, чрез акт на разпореждане със сградата, то защо да не може да се приеме, че друг възможен способ за отделяне на двете права на собственост може да се постигне и чрез акт на разпореждане със земята, в който сградата не е включена?
Точно този тип волеизявление установява другото, а именно, че прехвърлителят не желае да прехвърли правото на собственост върху сградата, той иска да го запази за себе си, и не е нужно да подчертава това свое желание с изрично негативно изявление.
С уважение,
адв. Галина Чанкова
София, ул. Три уши, 1
телефон за връзка: 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... . Последен отговор - от

0 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив