Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Особени представители при съдебна делба

25.05.2021 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Здравейте, проведох няколко консултации за съдебна делба на имот с много собственици.
Има много голяма вероятност да бъдат назначени няколко особени представители поради количеството на собственици с много малък %.

Получих два различни варианта за заплащането/компенсирането на особените представители.

1 вариант: ищеца плаща разноските по всичките особени представители, независимо колко са. Този вариант ще направи имота неделим заради разходите.

2 вариант: след като е съдебна делба на имот, то разноските на особените представители се покриват от всички (ищец и ответници) в зависимост от техният %. Този вариант е по-допустим за разделянето на имота.

Кой от двата варианта е реалният? Как ще протече подобна делба?

Благодаря ви

									Georgiev12

Georgiev12

Отговори (3)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

25.05.2021

Отговор: Здравейте, г-н Георгиев,

съгласно чл. 47, ал. 6 ГПК "когато установи редовността на връчването, съдът разпорежда съобщението да се приложи към делото и назначава особен представител на разноски на ищеца. Възнаграждението на особения представител се определя от съда съобразно фактическата и правната сложност на делото, като размерът на възнаграждението може да бъде и под минималния за съответния вид работа съгласно чл. 36, ал. 2 от Закона за адвокатурата, но не по-малко от една втора от него." Т.е. особеният представител се назначава на разноски на ищеца.



За контакти

											адвокат Димитър Петков

адвокат Димитър Петков

25.05.2021

Отговор: Здравейте,
Следва да се разграничават "внасяне на депозит" и "понасяне на разноски". Първоначално няма друг вариант освен ищецът да внесе определеното от съда (обикновено в минималния размер по наредбата) възнаграждение за адвоката - особен представител. В този момент другата страна или страни са "неоткриваеми", за което ясно говори текстът на закона, който е цитирала колежката по-горе. Друг е въпросът, че с решението по делото съдът се произнася и по присъждане на разноските. Тоест ако решението е в полза на ищеца, ответникът ще бъде осъден да му възстанови разноските, включително и тези за особен представител. При съобразяване на особеностите на делбата това означава, че в края на производството, когато се определя и окончателната държавна такса, съдът разпределя разноските съразмерно на дяловете на съделителите.
Краткият отговор е: при образуването на делото ищецът внася депозити за особените представители (плаща възнагражденията), с решението по втората фаза на делбата съдът осъжда съделителите (ответници по делото) да възстановят направените от ищеца разноски за особени представители съразмерно на стойността на дела на всеки от тях. Тоест т.нар. "вариант 2" е приложим едва в края на делото, с постановяването на решението по втората фаза.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

27.05.2021

Отговор: Здравейте господин Георгиев!
Първото и основно нещо, което бих Ви написала е, че в делбеното производство границата между фигурата на ищеца и ответника се размиват. Това означава, че всеки един ищец може по всяко време да стане ответник и обратното.
От тук , съответно и на Вашия поставен въпрос - в делбеното производство разноските се понасят по равно от страните, но по разноските съдът се произнася едва СЛЕД ПРИКЛЮЧВАНЕ НА ВТОРА ФАЗА ПО ДЕЛБАТА със своето решение.
Това ще рече на практика, че , когато следва да бъдат назначени особени представители / служебни защитници/ за част от съделителите, разноските по назначаването ще бъдат понесени от съответната страна , конституирана в делбата Когато , обаче настъпи финала на делбата, тогава вече разноските ще бъдат поделени между всичките по равно.
С уважение,
адв. Галина Чанкова
София, ул. Три уши, 1
телефон за връзка: 0887 201 222




За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

разделяне на имот Собственик съм на къща в село като 1/2 част съм придобила от завещание, а другата 1/2 част чрез дарение. Сега искам да разделя имота на две части - частта с... Последен отговор - 12.04.2024 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - 30.03.2024 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив