Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

СТАТУТ НА ПАРЦЕЛ

08.03.2019 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Здравейте,парцел със сменено предназначение през 2010г.,платена държавна такса за смяната.Изготвен и одобрен и приет ПУП.Утвърдена площадка за проектиране на обекти,Съгласувано с всички инстанции,Изготвена ОВОС,Съгласувана и проектирана пътна връзка за вход изход от скоростен път, в обекта.Въпроса ми, е в кадастъра на скицата пише урбанизирана територия,какъв е към настоящия момент статута на парцела,след като почти 9 години нищо не е построено на терена?Питах архитекти, строителен надзор и други специалисти,никой не може да ми даде смислен отговор.

									Слави Петров

Слави Петров Брокер
Стара Загора

Отговори (2)    Коментара (1)

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

10.03.2019

Отговор: Здравейте господин Петров!
Темата, която сте поставили е обширна и едва ли бих могла да посоча всички особености , но ще се опитам поне малко факти за яснота да представя.
Самото понятие УРБАНИЗИРАНИ ТЕРИТОРИИ се използва за предназначени за жилищни, обществено обслужващи, производствени, складови, курортни, вилни, спортни и развлекателни функции, за озеленени площи и озеленени връзки между тях и териториите за природозащита, за декоративни водни системи (каскади, плавателни канали и други), за движение и транспорт, включително за велосипедни алеи и за движение на хора с увреждания, за техническа инфраструктура, за специални обекти и други. Конкретното им предназначение е съобразено с принципа за устойчиво развитие.
С общия устройствен план на общината се определят границите на урбанизираната територия. Въз основа на него се съставят общите устройствени планове на градовете и населените места с национално значение. След това се изготвя ПУП за отделните видове дейности (предназначението на всеки един отделен имот и неговите граници)
Съществуват специфични правила за собствеността в урбанизираните територии уредени най-общо в чл.180 - чл.189 от ЗУТ.
Според мен, статута на парцела продължава да се води така - урбанизиран до момента, в който не се предприеме определено строителство, което ще бъде предшествано от сключването на определени договори, уреждане право на собственост, право на строеж и прочие между собствениците.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

											Слави Петров

Слави Петров

11.03.2019

Коментар: Благодаря,за отговора Ви госпожо адвокат Чанкова.Въпроса ми по скоро беше,че след като са минали 5 години от смяната на предназначението на терена от земеделска земя ,в урбанизирана,такава и не са предприети никакви строителни дейности върху парцела,с изключение на проектна дейност за пътна връзка,не си ли е загубил статута парцела и отново да е земеделска земя.


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

11.03.2019

Най-добър отговор*: Подробният устройствен план е в сила. Но, решението, с което е променен статута на земята е загубило правното си действие. Причините - в тригодишен срок от влизането в сила на решението за промяна на предназначението не е поискано издаването на разрешение за строеж на обекта, или в 6-годишен срок от влизането в сила на решението за промяна на предназначението изграждането на обекта не е започнало.
Утвърждаването на площадки и т.н., е част от процедурата по промяна на предназначението. В случая, имаме хипотеза на решение за промяна предназначението на земята, което е загубило правното си действие. По тази причина, ако поискате виза за проектиране, няма да Ви бъде издадена, макар за имота да има действащ ПУП. За съжаление, следва да се мине част от процедурата отново, основно частта, свързана с държавните такси по промяната.



За контакти
* Потребителят задал въпроса е гласувал за този отговор като най-добър

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

разделяне на имот Собственик съм на къща в село като 1/2 част съм придобила от завещание, а другата 1/2 част чрез дарение. Сега искам да разделя имота на две части - частта с... Последен отговор - 12.04.2024 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - 30.03.2024 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив