Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Запор на заплатата

26.10.2015 - Кредити - 1 Отговори     (0)

Здравейте ,искам да попитам няколко неща.Имам запор на заплатата ,защотото преди две години станах поръчител на баща ми ,който не си изплаща кредира,тъй като е безработен или по-скоро отказва да плаща.Удържат ми 1/3 от заплатата и взимам реално по 268лв на месец.В една друга статия бях чела ,че е недопустимо със удръжки и запори да се взима по-малко от минималната работна заплата за страната,вярно ли е това ? И ако е така как трябва да процедирам.Другото,което искам да попитам е ,след като съм получила и подписала документи за запор върху заплатата,имат ли право да вземат пари от банковата ми сметка.Очаквам транзакция на известна сума пари ,но не искам да ми ги вземат,дали е възможно и как?
Благодаря предварително за отговора.

									Венета Костадинова

Венета Костадинова

Отговори (1)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

26.10.2015

Отговор: Ето, разпоредбата, отнасяща се до това, каква обща сума месечно може да Ви бъде удържана от съдебни изпълнители - Чл. 446. (1) Ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чийто размер е над минималната работна заплата, може да се удържа само:
1. ако осъденото лице получава до 300 лв. месечно - една четвърт част, ако е без деца, и една пета, ако е с деца, които то издържа;
2. ако осъденото лице получава от 300 до 600 лв. месечно - една трета част, ако е без деца, и една четвърт, ако е с деца, които то издържа;
3. ако осъденото лице получава от 600 до 1200 лв. месечно - една втора част, ако е без деца, и една трета, ако е с деца, които то издържа;
4. ако осъденото лице получава над 1200 лв. месечно - горницата над 600 лв., ако е без деца, и горницата над 800 лв., ако е с деца, които то издържа.
(2) Месечното трудово възнаграждение по ал. 1 се определя, след като се приспаднат дължимите върху него данъци и задължителни осигурителни вноски.
Както виждате, ограничението за МРЗ, важи само за пенсия, но не и за трудово възнаграждение.
Запор на банкова сметка и запор на трудово възнаграждение, са две различни неща. Първото запорира банковата сметка, без значене откъде са сумите в нея и запорът може да бъде вдигнат, ако парите в сметката попадат в несеквестируемите такива. Какъвто е и остатъкът от заплатата Ви. Второти, запорира заплатата Ви, чрез запорно съобщение до работодателя Ви. След като има такова, удържат Ви от заплатата и ги превеждат на ЧСИ, следва да проверите, дали запорът върху банковата Ви сметка е вдигнат. Ако не е, пуснете молба за вдигането му.



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Кредити

Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив