Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Относно заплащането на имот в банка

30.03.2013 - Продажба на имот - 2 Отговори     (0)

Здравейте!

Разгледах подобни теми, но не видях за моя случай. Продавам имот. И преди години съм продавал, но тогава заплащането ставаше в брой дори за големите суми. Разбрах, че купувачът има средствата в брой, който не са в банкова сметка - взимал е заеми от роднини. Отначало даже искаше на ръка да стане плащането, но аз отказах. Договорихме се в деня на сделката да ми ги внесе в банка по моя сметка. Това правилно ли е по закон или трябва парите му да са в банкова сметка и тогава да ги прехвърли на мен? Другото, с което съм в недоумение, е дали изрично се казва на банковия служител, че преводът е за покупко-продажба и той издава отделен документ за това или моите документи за депозит се явяват доказателство за плащането пред нотариуса?

									Petrov

Petrov

Отговори (2)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

31.03.2013

Отговор: Продавачът трябва да плати по банков път, ако продажната цена е над 10 000 лева. Не е нужно неговите пари да са в банка. Първо отивате при нотариус, подписвате договора /нотариалния акт/, където се описва, че парите ще бъдат платени в същия ден по банков път. След това, отивате в банката и продавачът Ви превежда парите. В основанието за плащане, се описва за какво е сумата - продажна цена за имот еди кой си. След това или се обаждате на нотариуса или се връщате в кантората му, за да потвърдите плащането. Тогава нотариуса пуска нотариалния акт за вписване.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Антон Илиев

Антон Илиев

31.03.2013

Отговор: Здравейте г-н Петров,

Милена Миткова ши е описала как се финализира сделката, но преди това е абсолютно задължително да сключите предварителен договор с купувача в който се описват всички подробности и стъпки по сделката. Най-важната част от предварителния договор е фиксирането на продажната цена и капарото/задатъка, който трябва да получите преди да отидете на нотариус. Предварителния договор ви е необходим с случай, че купувача реши да ви преведе по-малка сума от договорената в деня на нотариалното прехвърляне. Ако сте се договорили на "честна дума" това е напълно възможен сценарий за това не пренебрегвайте предварителния договор. Ако купувача не спази писмените договорки вие задържате капарото с което ще си компенсирате загубеното време в договорки, но ако нямате черно на бяло нищо тогава отивате на нотариус да си продавате имота с човек, който ви е обещал нещо, а дали ще го изпълни ще научите след като излезе от нотариалната кантора особено ако прехвърлянето стане на данъчна оценка, а не на реалната продажна цена.



За повече информация: http://www.tbm2.net | За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив