Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Анализи

Добави коментар

Юли 9, 2012

Строителната индустрия в България се е върнала 6 години назад заради кризата и се доближава до нивата на произведената продукция от 2006 г. Увеличил се и рискът годишният спад на строителната продукция да достигне 60% през настоящата година. Това са изводите от доклада на Камарата на строителите в България за състоянието на сектора през първото тримесечие на годината.

През първите три месеца на годината строителната продукция е намаляла с още 3,3% на годишна база, а спрямо първото тримесечие на 2008 г., когато е генериран най-високият ръст, е регистриран срив от 42 на сто. Сградното строителство бележи годишен спад от 2,4% в периода януари-март, а спрямо първото тримесечие на 2009 г., когато е постигнат най-големия ръст в сегмента, понижението е от 53%.

При инженерното строителство е регистрирано намаление от 4,6% на годишна база. Очакванията инфраструктурното строителство да задвижи бранша през първите три месеца на годината така и не са се реализирали, посочват от камарата. От организацията прогнозират, че ще продължат съкращенията на работна ръка в строителството. Данните на камарата показват, че безработните в отрасъла са над 100 хил. души и не се очертава пазарът на труда в сегмента на строителството да се стабилизира до края на годината.

Само през първото тримесечие на годината безработните в сектора на строителството са се увеличили със 17,5% спрямо последните три месеца на миналата година. Заетите в отрасъла в периода януари-март са били 182 хил. души, като тенденцията е те да намаляват.

Чуждите инвестиции в българския строителен сектор, които бяха основен двигател на растежа преди кризата, през първото тримесечие достигат или 15,4 млн. лева, което е наполовина на инвестициите от първото тримесечие на миналата година. От камарата не очакват в близките години те да възстановят достигнатите над 20% от БВП отпреди кризата.

Намалението на инвестициите в строителството през първото тримесечие спрямо годините отпреди кризата достига 87%, посочва се в доклада. Финансовата стабилност на фирмите от бранша е силно разклатена. Много малко от тях не ползват кредити, а останалите или са просрочили задълженията си, или вече са ги преструктурирали. Огромна е и междуфирмената задлъжнялост в сектора, а достъпът до кредитиране е силно затруднен

От камарата отбелязват, че има сериозни пречки малките строителни фирми да участват в процедурите за обществени поръчки за строителство. В момента именно обществените поръчки на държавата, общините и институциите са почти единствен източник на работа за много от строителните фирми.

източник: imoti.net, автор: Investor.bg

По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Андрей Любенов

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив