Новини
Кога ще намалеят незаконните строежи у нас?
Окт 21, 2010 (0)Напоследък темата за незаконните строежи стана обществено значима покрай коментариите за „веселото митничарско село“ край язовир Ивайловград.Предлагаме ви мненията на експертите от Българската асоциация на архитектите и инженерите консултанти /БААИК/ за проблема и начините за решаването му.
Първият вид са строежи, започнати без необходимата документация, най-често при липса на разрешително за строеж. Но с идеята, че тъй като подадените документи са изрядни, рано или късно разрешителното ще бъде получено.
Вторият вид са откровено незаконните строежи, когато на всички – инвеститори, строители, собственици е пределно ясно, че разрешително няма да може да бъде получено по обичайния начин поради нарушаването на повечето от изискванията на Закона за устройство на територията. Че в целия процес на строителството на една нова сграда са заложени маса условия за корупционни практики, също е обществена тайна. Само чрез плащане на определени лица и чиновници е възможно да стават тези безобразия, които виждаме напоследък от птичи поглед, заедно с данъчните. Например съгласно закона фигурата на независимия строителен надзор-консултант е много важна. Това са лицата, които експертизират проектната документация чрез оценка на съответствията и следят целия строителен процес до неговото завършване с окончателен доклад.
Според закона обаче не съществува норма или условие за определяне размера на тяхното заплащане – всичко е оставено на договорка между инвеститор и надзор-консултанта.Според арх. Бакалов комисионната им варира от 0.5 до 4% от проектната стойност на сградата, за която те осъществяват надзорни функции.Но без очертани граници,заплащането на консултанта, за да си затвори очите пред известни отклонения от нормите, е чиста проба корупционна възможност.
Проблеми има и с контрола върху тези важни фигури в строителния процес- от влизането на закона в сила през 1999 година досега само на 6% или 50 консултанти по надзора е отнет лиценза заради констатирани нарушения при около 800 получили такъв лиценз. При състоянието на новото строителство у нас, това означава само едно- контрола върху работата им е крайно недостатъчен и създава условия за корупция.
Същите корупционни възможности се откриват и пред общините, които имат правомощия да санкционират нарушителите. От БААИК предлагат и три мерки, за да се сведе до минимум броя на незаконните строежи:
1.Регламентиране със закон на консултантската дейност и прецизиране на изискванията към субектите, които упражняват тази дейност.
2.Премахване на дуализма при издаването на Разрешенията за строеж- този документ да се дава само от една институция - или експертен съвет към общините или на основата на доклад от консултанта.
3.Премахване на дуализма и при контрола – той да бъде упражняван или оторганите на ДНСК или от общинските администрации.
Коментара : (0)
Добави коментарПолезни сайтове
-
Топ класацията на българските сайтове
адвокат Милена Миткова
Адвокат
София
Владимир Йосифов
Консултант
София
Таня Китик
Консултант
София
Антон Илиев
Брокер
София
Кристина Найденова
Брокер
София
инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора