Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

РАЗВАЛЯ ЛИ СЕ ДАРЕНИЕ

06.10.2015 - Продажба на имот - 2 Отговори     (0)

Притежавам НИ-УПИ-дарен от родителите ми преди 23 г .Единят от родителите ми е починал. Първият ми въпрос дали може дарението да се оспорва в съда от брат ми ?

Вторият ми въпрос е ако горепосоченият имот го прехвърля чрез покупко - продажба на едно от децата си тази сделка може ли да се оспорва в съда от брат ми?

Благодаря предварително !

									МАРИЯ

МАРИЯ

Отговори (2)   

											адв. Димитър Кавалджиев

адв. Димитър Кавалджиев

06.10.2015

Отговор: Принципно дарението може да се атакува ако с него се нарушава запазената част на друг наследник. Но правото да се претендира за възстановяване на запазена част се погасява по давност – пет години от смъртта на наследодателя (откриване на наследството).

Освен всичко друго, имотът е придобит доста отдавна и при евентуални претенции може да се позовете и на изтекла придобивна давност. Т.е. имотът е Ваш.
По втория въпрос: Ако прехвърлите имот, на който не сте собственик, чрез покупко-продажба не се променя ситуацията и действителният собственик може да предявява претенции към имота. Но в случая Вие сте собственик на имота и няма от какво да се притеснявате с или без прехвърляне на децата си.

Поздрави!



За повече информация: http://bgkantora.bg | За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

07.10.2015

Отговор: Бих искала да отбележа, че съгласно чл.227 от ЗЗД - Отменението на дарението не засяга правата, които трети лица са придобили върху подарените имоти преди отбелязването на исковата молба, но дареният дължи на дарителя обезщетение за онова, с което се е обогатил.
Тоест, ако считате, че е възможно брат Ви да предяви иск, по-разумно е да прехвърлите имота.



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Прекратяване Пожизнено право на ползване Здравейте, важи ли погасяването на ползването, ако не е упражнено след 5 години, ако става въпрос за пожизнено такова? Ако да по съдебен път ли се изисква... Последен отговор - 17.04.2018 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Агенция ОАНИТ АВОР копира моя лична обява за продажба на мой собствен имот и я... Ако това общество на брокери и агенции не работи за усъвършенствуването на имотния пазар, доверието към тях ще се срине още повече. В много държави има... Последен отговор - 17.04.2018 от Кристина Найденова

2 Отговори

Продажба наследствен имот Предстой ни продажба на наследствен имот с наследници аз и майка ми.На мое име имам необслужвани кредити,без залози,гаранти и тн.Възможно ли е да... Последен отговор - 13.04.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Продажба наследствен имот Ще продаваме наследствен имот с наследници аз и моята майка.На мое име имам необслужвани и забавени кредити(внасям постоянно по малко на колектирски... Последен отговор - 13.04.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Продажба на 5/6 от наследствен апартамент Здравейте!Надявам се да ми бъдете полезен с професионалните си съвети!Притежавам 5/6от наследствен апартамент.Получих добра оферта за продажбата... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив