Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Разрешение за строеж

15.08.2020 - Строителство - 3 Отговори     (0)

Здравейте , интересувам се от следния казус, имам имот с УПИ за жилищно строителство , на кадастралната скица пише " с височина до 10метра" имота е 600кв.и искам да направя жилищна сграда на 4 етажа т.е ще трябва да надвиша поне с 2 метра допустимото , има ли начин общината да ми разреши и същевременно има сграда точно срещу моя имот , която е с поне височина 12-13 метра ?

									Христо

Христо

Отговори (3)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

15.08.2020

Отговор: Здравейте, Христо,

както обяснявате, не би следвало от общината да Ви разрешат изграждането на сграда с височина над 10 м., но за да сте сигурен можете да поискате издаването на виза за проектиране, в която ще бъдат посочени съответните параметри - КИНТ, височина, плътност на застрояване.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

16.08.2020

Отговор: Здравейте!
Не сте посочили в питането си къде ще строите - в град, село, вилна зона. Това е важно, защото според това се определя и за какво жилищно строителство става въпрос. Тези изисквания са уредени в ЗУТ, съответно: в чл.23 е посочено, че до 10 метра е за ниско строителство, до 15 метра- средно и над 15 метра- високо, а във всички вилни зони е ниско и до 7 метра.
В чл.19 от ЗУТ са посочени съответно лицата към улица, с които трябва да разполага имота, както и минималната площ, която се изисква.
Това са изискванията по закон. Когато тези изисквания се прилагат се има предвид къде ще бъде застрояването. Ако става въпрос за населено място- град се взима предвид съответния район. Ето защо, ако действително в същия район са налични построени вече сгради със средната височина, тогава можете да поискате да Ви бъде разрешена и одобрена тази височина и за Вас.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. "Три уши", 1, етаж 3, офис 1
телефон за връзка: 0887 201 222



За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

31.08.2020

Отговор: Това е височината на кота корниз, а не на кота било. С питане по форумите, няма да стане и е несериозно. Извадете си комбинирана скица и потърсете читав архитект. Той ще изготви мотивирано предложение за виза за проектиране, която би следвало да се одобри. Одобрената виза за проектиране, е задължителна за старт на проектирането. Освен това, грамотният архитект, знае как да извади максимума от допустимото застрояване, особено във височините.
Имайте предвид и че каквото и да пише в устройствения план, има изисквания за отстояния между сградите, на база коефициент от тяхната височина. Ако около Вас има вече построени сгради, може да се окаже, че ще сте под тези 10 метра. А може и не. Но след, като сте собственик на парцел и имате инвестиционно намерение, подходете грамотно и се свържете с проектант (архитект), който да проучи имота и да Ви каже, какво и как. Има още много условности, като например достъп не просто до улица, а до улица с приложена регулация.
Ако има някакъв проблем за издаване на разрешение за строеж и поседващо въвеждане на сградата в експолатация, възможно е изобщо да не е свързан с височината на сградата.



За контакти

Популярни въпроси - Строителство

Виж всички въпроси

Навес над външно общо стълбище Здравейте, преди 2 години направихме навес над стълбище, което се води общо за къщата. Всъщност го използваме само ние, а комшиите над нас има друго... Последен отговор - 27.06.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Кога собственик на недвижим имот има право да изгражда тротоара пред имота си? Има ли право собственика на съседен на моя имот да изгражда тротоара пред неговия имот , като по този начин ще разруши съществуващия подход към моя имот... Последен отговор - 17.07.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Строеж на ''калкан" През 2015г. закупих къща , която по късно разбрах е била предвидена за калкан с евентуална друга къща в съседния парцел(ако бъде построена) Явно съм бил... Последен отговор - 21.08.2022 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

узаконяват ли се бараки Здравейте ! Не за първи път задавам този въпрос ,но нещо не мога да разбера . Имам ги вече построени второстепенни постройки /бараки за дърва и... Последен отговор - 8.09.2022 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

строителство Здравейте ! Имам издадено разрешение за строеж за бараки и то е вече реализирано. Построени са вече второстепенните постройки /бараки за дърва и... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив