Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Приписване на имот от родители на дете след развод

06.10.2018 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

С бившия ми съпруг имаме едно дете, разведени сме от 2016 г., но не сме делили имотите си. От 2017 г. той има нова съпруга. Детето ни е пълнолетно и ние искаме имотите ни да бъдат на негово име. Какъв е най-изгодният за нас вариант да го направим?

Обмисляме и вариант единия имот да го продадем или заменим. При положение, че става въпрос за имоти, които са придобити преди новия брак на бившия ми мъж, има ли новата му съпруга някакви права по отношение на нашите имоти? Има ли значение колко време са женени – при продажба, при дарение, при смърт с или без завещание от негова страна?

									Йотковска

Йотковска

Отговори (1)   

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

07.10.2018

Отговор: Здравейте госпожо Йотковска!
Ще отговоря последователно на поставените въпроси:
След като детето Ви е пълнолетно и не е сключило брак, можете да прехвърлите имотите, за които сте решили като дарение. След време и да сключи брак детето Ви, имотите ще си бъдат само негови, тъй като ще са придобити преди брака.
Що се отнася до подялбата на имотите между Вас и съпруга Ви, могли сте в 1 годишен срок от прекратяване на брака да претендирате ЕВЕНТУАЛНО за по-голям дял от придобитото по време на брака, ако смятате , че е имало основание за това.Но, и след изтичане на този срок Вие отново можете да ги поделите - или по доброволен ред със сключване на доброволна делба, или по съдебен ред.
Намирам като най-съществен третият Ви въпрос, касаещ ползването на придобити по време на брака Ви със съпруга Ви имоти от него и настоящата му съпруга. Имайте предвид, че ако тя и Вашият бивш съпруг ползват апартамент непрекъснато, необезпокоявано и с грижата на добър стопанин повече от 5 години, то спокойно може и новата съпруга да придобие 1/2 идеална част, а Вие да загубите владението и собствеността.
Така че, моят съвет е да уредите по възможност по-бързо собствеността на имотите, както по отношение на детето Ви, така и по отношение на Вас.
Без съмнение ще се наложи да ползвате адвокатска помощ.
Успех Ви пожелавам!
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Етажна собственост - % гласове за или против Моля за конкретен отговор : Имаме общо събрание , има липса на кворум, събранието се от лага с 1 час, присъстват 33 % идеални части от общите части ,... Последен отговор - 6.11.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Етажна собственост - видове разходи Моля конкретизирайте видовете разходи : ако разхода е полезен но не увеличава стойността - примерно частично боядисване и частично измазване със... Последен отговор - 9.11.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

договор за доброволна делба разделяне на земеделска земя ,наследствена на двама собственика.Едната се намира в общ.Първомай,а другата в общ Асеновград.Как трябва да се постъпи? Последен отговор - 19.11.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Обещетение Здравейте! Предстои ми да ме освободят от работа по чл. 331- по инициатива на работодателя. Въпроса ми е свързан с обещетението- тъй като имам запор, след... Последен отговор - 20.11.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Регистрация на МПС Закупено МПС през 2013г но не е пререгистрирано и записано в данъчното. Може ли да се продаде на друг купувач при положение че продавачът и предишният... Последен отговор - 20.11.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив