Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Преизчисляване на дяловете от общите части на сграда по инициатива на един от собствениците

15.04.2016 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Собственик съм на самостоятелен обект в сграда. По исторически причини към него е вписан в нотариалния акт несъразмерно голям дял от общите части на сградата. Имотът е строен преди около 100 години и не е възможно да събера документи за стойността на обектите в цялата сграда при придобиването им. Как бих могъл като собственик да изискам дяловете от общите части на собствениците да бъдат коригирани и да бъдат приведени в съответствие с чл.40, ал.1 на ЗС? Ако липсват оригиналните оценки, ще се направят ли нови такива или ще се разглежда като показателно пак дяловото участие в общите части - тоест ще се обезсмисли действието? Мога ли да оспорвам дължимостта по предстоящи извънредни ремонтни разходи докато процедурата още тече?

									simeon_z

simeon_z

Отговори (1)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

15.04.2016

Отговор: В случая меродавно е посоченото в нотариалния Ви акт - съответният процент идеални части от общите части, които притежавате. Преизчисляването на съответните идеални части от общите части е свързано с поправка в нотариалния акт. От друга страна, правилно цитирате приложимата разпоредба на чл. 40, ал. 1 ЗС - дяловете на отделните собственици в общите части са съразмерни на съотношението между стойностите на отделните помещения, които те притежават, изчислени при учредяването на етажната собственост. По-късни изменения в отделните помещения не се отразяват върху размера на дяловете.


За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Смяна на нотариален акт Здравейте.Имам нотариален акт за учредено право на строж но след изминати 2 години зградата е построена и получих копие от Акт 15 и удостоверение за... Последен отговор - 23.01.2022 от адв.Галина Чанкова

4 Отговори

Възбрана на имот от ЧСИ Здравейте, има ли вариант да продам жилище с Възбрана от ЧСИ, свързана с плащане на издръжка на дете до 18г. Демек жилището ще ми е гарант че ще плащам... Последен отговор - 20.12.2021 от адвокат Милена Миткова

3 Отговори

Продажба на имот с Възбрана Здравейте, има ли вариант да продам жилище с Възбрана от ЧСИ, свързана с плащане на издръжка на дете до 18г. Демек жилището ще ми е гарант че ще плащам... Последен отговор - 19.12.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Възбрана на имот от ЧСИ Здравейте, има ли вариант да продам жилище с Възбрана от ЧСИ, свързана с плащане на издръжка на дете до 18г. Демек жилището ще ми е гарант че ще плащам... Последен отговор - 19.12.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

правни въпроси Съсобственник с 1/2 ид.част от къща По новия кадастр.план е двуетажна , а по стария едноетажна.Другият съсобственик е зет ми с когото не сме в добри... Последен отговор - 16.01.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив