Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Покупка на имот от ЧСИ и тежести като право на строеж, договор за наем и др.

24.01.2018 - Покупка на имот - 2 Отговори     (0)

Здравейте,
четох доста мнения в интернет за сходен казус, но всичките са до 2015-6г. и освен, че няма еднозначен отговор, не знам до колко са актуални.
Казусът е следния:
ЧСИ продава имот, върху който има следните тежести. /записвам и датите, тъй като на места някои адвокати казват, че има значение дали договорът за наем е преди ипотеката или след/

1.Възбрана от 29.10.2014
2.Ипотека, в Райфа...банк ЕАД, вписана в Сл. по вписванията с
с дата 27.06.2008г;
3.Д-р за наем вписан в Сл по в-та на 17.03.2009;


Интересува ме дали при закупуването има някакви рискове за купувача произтичащи от изброените тежести?

Благодаря предварително

									Валентин Иванов

Валентин Иванов

Отговори (2)    Коментара (1)

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

24.01.2018

Отговор: Здравейте,

от деня на влизане в сила на постановлението за възлагане купувачът придобива всички права, които длъжникът е имал върху имота. Правата, които трети лица са придобили върху имота, не могат да бъдат противопоставени на купувача, ако тези права не могат да се противопоставят на взискателите (така чл. 496, ал. 2 от ГПК).
С извършването на публична продан на имота всички ипотеки върху него, както и всички вещни права, учредени след първата ипотека, се погасяват. Ипотекарните кредитори имат право на предпочтително удовлетворение от цената по реда на ипотеките си.
Ипотеката може да се запази при публичната продан на имота, ако купувачът, по съгласие с ипотекарния кредитор, поеме обезпеченото задължение. (така чл. 175 от ЗЗД).
Накратко - с извършването на публична продан - ипотеката и вещните права, учредени след нея, с договор за учредяване на право на строеж и анекс, се погасяват.
Препоръчвам да се консултирате и с адвокат, който да прегледа цитираните документи и изпълнителното дело.



За контакти

											Валентин Иванов

Валентин Иванов

24.01.2018

Коментар: Здравейте отново.
Съгласно чл.175 от ЗЗД се погасяват ипотеката, както и всички вещни права.
Но договорът за наем е облигационно, а не вещно право и съответно той не се погасява. И наемателя може да претендира пред новия собственик да използва имота за срока на договора за който е сключен. Съответно закона е на страната на наемателя, що се отнася до ползването на имота, а не на страната на новият собственик.
Правилно ли разбирам нещата?

И още нещо - съгласно чл.498 ал.3 новият собственик може да бъде въведен във владение, независимо, че имотът може да се ползва от лице имащо сключен договор за наем с предходния собственик.
Но това, че лицето спечелило публичната продан е въведено във владение не значи, че наемателя не може да го осъди, нали?



За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

25.01.2018

Отговор: Здравейте,

зависи за какъв срок е сключен договорът за наем, тъй като посочвате, че е сключен през 2011 г. Още веднъж подчертавам, че е необходимо да се прегледат от адвокат всички цитирани документи, вкл. договорът за наем, за коректен отговор на поставените въпроси.



За контакти

Популярни въпроси - Покупка на имот

Виж всички въпроси

Покупка на парцел с разминаване регулация-кадастър Здравейте, Интересува ме дали може да се изповяда сделка при покупка на УПИ при положение, че се разминават кадастър-регулация и крие ли големи... Последен отговор - 19.09.2021 от адв.Галина Чанкова

5 Отговори

Узаконяване на място зад блока Здравейте! Искам да си узаконя място зад блока за гаражна клетка. Какво трябва да направя? Къде трябва да отида? Какви документи са ми необходим? Колко... Последен отговор - 19.09.2021 от адв.Галина Чанкова

4 Отговори

Непълен нотариален акт Здравейте, искам да закупя стара къща с дворно място, в нотариалния акт на която е записано че собственика купува "застроена и незастроена площ ххх... Последен отговор - 22.07.2021 от адвокат Милена Миткова

3 Отговори

Разлика в натуралния акт и скица Здравейте, искам да закупя имот в нотариалния акт на който е записано че е с площ 1000 кв.м, по кадастрална карта с площ от 1350 кв.м..... От общината казват че... Последен отговор - 5.08.2021 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Терен пред блока Здравейте, кооперацията ни е построена през 1962г. с отстъпено право на строеж върху държавна земя заедно с теренa пред блока. Можем ли по някакъв начин да... Последен отговор - 11.10.2021 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив