Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Относно придобиване на имот по давност

30.07.2014 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Какви са условията за придобиване на имот по давност? И въобще възможно ли е подобно придобиване с оглед конкретния казус? А именно: през 1967-а година леля ни (на мен и на брат ми) ни завещава гарсониерата си. Тя нямаше деца, мъжът й бе починал и нейни наследници се явяваме ние двамата с брат ми + един наш братовчед. През 1988-а година леля ни почина. От тогава до сега, вече 26 години, аз и брат ми поддържаме гарсониерата, плащаме данъци, ремонти и т.н. Дължим ли нещо на братовчед ни или можем да си извадим нотариален акт и за неговата 1/3-а част и ако да, по какъв начин?

									Мариян Петков

Мариян Петков Друго

Отговори (2)    Коментара (2)

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

30.07.2014

Отговор: Щом има завещание, ползвайте него. То трявба да е обявено от нотариус и да е вписано в Службата по вписвания. На база вписаното завещание, нотариусът може да Ви издаде констативен нотариален акт, с който да Ви признае за собственици. Каквито сте и ако завещанието е обявено и вписано, констативен акт не Ви е необходим. Освен, ако Вие държите да имате такъв. Ако завещанието не е обявено, можете и сега да го направите, няма срок.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											Мариян Петков

Мариян Петков

30.07.2014

Коментар: На мен не ми бе ясно това, че след като братовчед ни се явява равноправен наследник и има 1/3 запазена част от имота, дали тази негова част си стои негова винаги, независимо колко време минава, или пък не и сме в правото аз и брат ми да я придобием на база завещанието и/или на база изминалото време. Малко объркано го обясних, ама дано се разбира...


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

30.07.2014

Отговор: Вие вече сте я придобили, тъй като сте станали собственици на целия имот, на основание завещание. В случая, няма запазена част по смисъла на чл.28 и 29 от Закона за наследството. Запазена част от наследството имат само децата, родителите и съпругът, но не и племенници, каквито сте Вие. Тоест, не може братовчедът Ви да претендира възстановяване на запазена част, тъй като такава няма. Както вече обясних, Вие сте придобили имота на основание завещанието. За Ваше успокоение, можете да си извадите и констативен акт - на Вас и брат Ви, за целия имот.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											Мариян Петков

Мариян Петков

30.07.2014

Коментар: Разбирам, благодаря много.
Само последно да попитам - налага ли се да минаваме през адвокат за подобен констативен акт или само трябва да се отиде при нотариус със съответните документи (завещание, удостоверение за наследници, нотариален акт за покупка на имота от леля ни и т.н.) и да му обясним за какво става дума?



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Общински УПИ са право на строеж Здравейте! Върху общински упи с безсрочно опс с площ от 660 кв.м платена е цялата сума за всичките 660 кв.м, но е построена и узаконена с акт за узаконяване... Последен отговор - 14.02.2024 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Наследяване с втората съпруга на баща ми. Баща ми е сключил брак 3 мес.преди да почине.Има имот придобит преди брака и земеделска земя наследена от неговите родители(моите баба и дядо).Как делим... Последен отговор - 21.01.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Решение на Общото събрание при етажна собственост Здравейте, случаят е следният : Имам жилище , което е необитаемо целогодишно . Това може да се потвърди с липсата на задължения за ток и вода . С... Последен отговор - 21.01.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Имам проблем със стар нотариален акт, с който е закупена вила с прилежащата земя... В нотариалния акт от 1940г на наследствения имот, който притежавам е записано следното: 1. Тихомир Владков Спиридонов продава на Кръстан Господинов... Последен отговор - 21.02.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Вилна сграда с безсрочно отстъпено право на строеж върху общинско УПИ Здравейте! Върху общински упи с безсрочно опс с площ от 660 кв.м платена е цялата сума за всичките 660 кв.м, но е построена и узаконена с акт за узаконяване... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив