Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Използване на земеделска земя

28.02.2019 - Покупка на имот - 2 Отговори     (0)

Закупих земеделска земя която има сключен5годишен договор за аренда с предния собственик искам да използвам сам земята си а арендатора не иска да прекрати договора.Има ли някакъв законов ред да се прекрати този договор?

									Тодор

Тодор

Отговори (2)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

28.02.2019

Отговор: Именно законовият ред, предвижда някаква степен на правна сигурност, като за целта Имотният регистър е публичен. По този начин, всеки купувач може свободно да се информира какви вписвания и тежести има по отношение на имота, който желае да купи. Арендният договор подлежи на вписване, именно по тази причина. Тоест, би следвало да знаете, че купувате имот с "тежест" - аренден договор. При това положение, Ваша е преценката, дали да купите или не. С ясното съзнание, че щом договорът е вписан и видим, сте длъжен да го търпите за целия му срок. Освен, ако разбира се, не възникнат причини за прекратяването му, като неплащане на дължимата Ви аренда, например. Или накратко, щом договорът за аренда е вписан, единственият законов начин същия да бъде прекратен от Вас е евентуално неизпълнение на договорните задължения от страна на арендатора. Разбира се, възможно е в договора да има клаузи, предвиждащи и прекратяване на договора с предизвестие, преди изтичане на срока му, проверете.


За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

04.03.2019

Отговор: Здравейте Тодор!
Няма как да се приеме факта, че Вие предварително не сте знаели, че има сключен договор за аренда за 5 години при покупко- продажбата, тъй като всеки договор за аренда задължително се вписва в Агенцията по вписванията и Общинската служба по земеделие.
Т.е., категорично - Вие сте били запознат с този факт при покупко- продажбата на земята.
Може , разбира се , да се прекрати сключен аренден договор, но трябва да са налице изискванията на чл.27 от Закона за арендата в земеделието.
Единствено в чл.27, ал.1, т.3 е уговорена възможност по взаимно съгласие. В останалите случаи, задължително следва да се консултирате на место с адвокат, за да се прецени, има ли, или няма основание за прилагането им.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Покупка на имот

Виж всички въпроси

плащане на брокер на недвижим имот Здравейте, интересувам се по кой закон или наредба дължа възнаграждение на брокер , който не съм наемала аз, а продавача на недвижим имот? Брокера е... Последен отговор - 24.04.2024 от Мария

5 Отговори

Стъпки към придобиване на имот с ипотека Здравейте дали е правилен подхода ми да не се свързвам първо с агенция а с кредитен консултант който да ми договори най изгодната оферта от банките за... Последен отговор - 12.05.2024 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Закупуване на имот в строителство Подписал съм предварителен договор за покупка на имот в строителство през октомври 2021 г. В договора няма клауза за плащане на допълнителни средства... Последен отговор - 24.12.2023 от Кристина Найденова

2 Отговори

Разминаване в квадратурата на къща в Нотариален акт и Кадастър Здравейте, предстои ми покупка на къща, която е със стар нотариален акт. В него къщата е описана на етаж и половина със ЗП 39кв, което не отговаря на... Последен отговор - от

0 Отговори

Are you in need of Urgent Loan Here Задайте въпросаAre you in need of Urgent Loan Here no collateral required all problems regarding Loan is solved between a short period of time Get access to both long and short term loans on credit check, unemployed, personal and business loans without delay... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив