Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

имот по давност

31.07.2015 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Здравейте,
Имам следния въпрос.През 2005г съм закупила имот - земеделска земя. Купен е по време на брака.
През 2006 г м. декември имаме официален развод.
Може ли имота да се придобие по давност, как, и от кога започва да тече давностния срок - от датата на покупката или от датата на развода?

									Силвия Кирилова

Силвия Кирилова

Отговори (2)    Коментара (2)

											Адвокат Денис Моллов

Адвокат Денис Моллов

31.07.2015

Отговор: Принципно - придобивната давност за съсобствени имоти е 10-годишна, но там евентуална съдебна претенция би повдигнала много въпросителни и би Ви поставила в ситуация на доказване на намерението Ви за владение на чуждите идеални съсобствени части. В този смисъл е и решение на Върховния касационен съд, извадка от което ще цитирам по-долу. При неясноти, моля доразвийте питането си.
Успех!
"При спор за придобиване по давност на съсобствен имот от един от съсобствениците следва да се даде отговор на въпроса дали той владее изключително за себе си целия имот и от кога. По начало упражняването на фактическата власт продължава на основанието, на което е започнало, докато не бъде променено. След като основанието, на което съсобственикът е придобил фактическата власт върху вещта признава такава и на останалите съсобственици, то го прави държател на техните идеални части и е достатъчно да се счита оборена презумпцията на чл.69 ЗС. Тогава, за да придобие по давност правото на собственост върху чуждите идеални части, съсобственикът, който не е техен владелец, следва да превърне с едностранни действия държането им във владение. Тези действия трябва да са от такъв характер, че с тях по явен и недвусмислен начин да се показва отричане владението на останалите съсобственици. Това е т.нар преобръщане на владението /interversio possessionis/, при което съсобственикът съвладелец се превръща в съсобственик владелец. Ако се позовава на придобивна давност, той трябва да докаже при спор за собственост, че е извършил действия, с които е престанал да държи идеалните части от вещта за другите съсобственици и е започнал да ги държи за себе си с намерение да ги свои, като тези действия са доведени до знанието на останалите съсобственици. Завладяването частите на останалите и промяната по начало трябва да се манифестира пред тях и осъществи чрез действия, отблъскващи владението им и установяващи своене, освен ако това е обективно невъзможно. Във всеки отделен случай всички тези обстоятелства трябва да бъдат доказани. Последващо манифестиране промяна в намерението не е необходимо и когато упражняването на фактическата власт е започнало от един от съсобствениците с намерението да държи целия имот като свой и той е станал владелец на идеалните части на останалите."



За контакти

											Силвия Кирилова

Силвия Кирилова

31.07.2015

Коментар: Здравейте,
Благодаря за отговора. Всъщност мога да задам въпроса по следния начин: от 2003 г живея във фактическа раздяла с бившия си съпруг. През 2006 имаме официален развод. През 2005 си закупувам с мои средства имот - земеделска земя.
Искам да не водя дело, а ако има възможност по давност да се оформи документално, че е само моя собственост. Въпросът ми е възможно ли е това, и ако да, от кога започва да тече срока на давност от датата на придобиване или от датата на развода.



За контакти

											Адвокат Денис Моллов

Адвокат Денис Моллов

01.08.2015

Отговор: Има два варианта: ако сте го закупила изцяло със свои средства, вероятно и нотариалния акт е само на Ваше име.Дори да не е така е възможно да си изкарате констативен нотариален акт - по давност - като давността през призмата на цитираното решение на ВКС е започнала да тече от придобиването - 2005 (т.к. вече сте във фактическа раздяла от 2003). Практически трудности биха представлявали доказванията на намерението за владение - само за себе си, което обаче е преодолимо - достатъчно е да представите на нотариуса решението от бракоразводното дело, в което е констатирана от съда датата/годината на фактическата раздяла, за да фискира начало на придобивната давност. Друг е въпроса за тълкуване на разпоредбата в Семейния кодекс за режима на съпружеска общност на имотите и вещите, придобити по време на брака. Разбирам нежеланието Ви за съдебно решаване на казуса, но не трябва да сме взели предвид и такъв евентуален спор, в който Вие разбира се ще сте в правото си.


За контакти

											Силвия Кирилова

Силвия Кирилова

03.08.2015

Коментар: Благодаря много за изчерпателният отговор.


За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Собственост на земя Здравейте, имам жилище в парцел ХХХХ, 10% от общите части, включително върху правото на строеж в парцела, който е около 500 кв. В общината не знаят земята... Последен отговор - 16.04.2018 от Адвокат Николина Митова

4 Отговори

наследствен имот с двама наследници -част от имота прехвърлен на единия после... здравейте искам да попитам от два парцела в единия има построена къща на два етажа от които единия етаж (2) е с нот.акт на брат ми по давност. умират... Последен отговор - 11.04.2018 от Адвокат Николина Митова

3 Отговори

Наводняване на сутерен Закупих търговско помещение на две нива (приземно и сутерен) през 2014 г. Месеци след придобиване на собствеността, сутеренът прогизва - стените са мокри... Последен отговор - 16.04.2018 от Адвокат Николина Митова

3 Отговори

Подялба на имот при съжитество на семейни начала Здравейте, с партньора ми,с който сме във фактическо съжителство и имаме общо дете, придобихме апартамент преди 6 г, като в Нотариалния акт сме записани... Последен отговор - 16.04.2018 от адвокат Ивалина Димитрова

1 Отговори

ОБЩИ ЧАСТИ НА ЖИЛИЩНА СГРАДА ПЛОЩА ПОД ТАРАСИТЕ НА ЖИЛИЩНА СГРАДА ОБЩА ЧАСТ ОТ СГРАДАТА ЛИ Е? ИМА ЛИ ПРАВО ОБЩИНАТА ДА ВЗЕМА НАЕМ ЗА ТАЗИ ПЛОЩ??? Последен отговор - 13.04.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив