Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Има ли данък наследство?

31.03.2016 - Данъци и такси - 3 Отговори     (0)

Баща ми почина през януари. Още не съм влязла във владение на наследството си, защото с брат ми не сме правили делба. Имаме само недвижимо имущество -апартамент и земеделска земя. Дължим ли данък наследство и какъв?

									Mariyanka Marinova

Mariyanka Marinova Инженер
Търговище

Отговори (3)    Коментара (1)

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

31.03.2016

Отговор: Здравейте!
Наследниците по права линия НЕ дължат данък наследство.
Това, което дължите, е да декларирате имота като своя собственост, придобита по наследство, пред съответната/-ите община/ини.
Срокът за това е 6-месечен от откриване на наследството (т.е. от смъртта на наследодателя).

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София, бул."Васил Левски" 72
0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

31.03.2016

Отговор: Законовият текст е чл. 31, ал.2 от Закона за местните данъци и такси

Впрочем, какво установихте за дарението и договора за издръжка и гледане? Много любопитен казус!

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София, бул."Васил Левски" 72
0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											Mariyanka Marinova

Mariyanka Marinova

31.03.2016

Коментар: Брат ми все още не иска да направим доброволна делба на апартамента. Аз не оспорвам неговите 4/6, придобити с договора за издръжка и гледане. Но другата негова 1/6, придобита след смъртта на баща ни и моята 1/6 също подлежат на делба, за да може да се продаде апартамента, нали? Може ли той да продаде апартамента самостоятелно -има 5/6 общо? Мисля, че никой няма да купи само 5/6 от апартамент.
В Агенцията за приходите ли се декларира наследство, придобито след смърт на родител?
Всички договори аз само съм ги виждала и копия от тях ще изискам, ако започна дело. Засега се мъча да се разберем с брат ми без съд.



За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

31.03.2016

Най-добър отговор*: Здравейте отново, г-це Маринова!
Наистина няма нужда да започвате дело.
Аз, лично, просто бях любопитна как така два пъти са прехвърлили едно и също имущество...
Колкото до делбата - няма нужда дори от доброволна, ако мислите да продавате апартамента - можете да го продадете и като наследници, без да минавате през доброволна делба. Просото договорете в предварителния договор каква част от цената ще бъде преведена на Вас и каква - на брат Ви.
По въпроса за продажбата - да, брат Ви може да продаде своите 5/6, но само ако преди това ги е предложил на Вас за цена, не по-висока от действителната цена на продажбата.
Ако не го направи - сделката е относително недействителна - по отношение на Вас.

Обаче, не разчитайте на това - измислени са поне няколко начина това законово ограничение да бъде заобикаляно. И - да, има хора готови да купят 5/6 от апартамент и после да влязат в делба с Вас, стига цената да е достатъчно ниска ...

Не, както Ви писах по-горе, декларират се в съответната община (тази, в която е апаратментът, съответно - земите), тъй като за тях се дължат не републикански, а МЕСТНИ данъци и такси (напр. прословутата такса "смет" за градските жилища)

Успех!

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София, бул."Васил Левски" 72
0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти
* Потребителят задал въпроса е гласувал за този отговор като най-добър

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Данък от наем на апартамент на физическо лице Здравейте, собственичка съм на апартамент, прехвърлен с дарения от родителите ми, които са запазили една стая с право на ползване. Апартаментът към... Последен отговор - 27.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Покупка на вече регистрирано МПС Здравейте! Купувам си МПС регистрирано в Стара Загора, а аз съм с постоянно жителство в Хасково, но не живея там, освен това МПС-то е Мотор, който... Последен отговор - 14.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

давностен срок данък сгради и такса смет Здравейте! Имам задължение над две хиляди лева за данък сгради и такса смет. Това задължение е от 2012 г. насам. Ходих в една от софийските общини за да... Последен отговор - 16.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Данък МПС Здравейте ! Имам решение на ТЕЛК над 75% . Въпроса ми е имам ли облекчение за данък на мотопед или мотоциклет ! Последен отговор - 23.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имаш ли право да си преустроиш апартамента на 2 отделни и единия да го отдадеш... Здравейте искам да попитам има ли комшийката ми право да си преустрои апартамента на 2 отделни с единия да го отдаде под наем? И наемателите даже и да не... Последен отговор - 1.04.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив