Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Подялба на имот при съжитество на семейни начала

10.04.2018 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Здравейте, с партньора ми,с който сме във фактическо съжителство и имаме общо дете, придобихме апартамент преди 6 г, като в Нотариалния акт сме записани и двамата с равни дялове. Но на практика платените суми при придобиването са от моя сметка и също така, кредитът, който изплащаме. също се погасява от мен. В момента сме в обтегнати отношения пред раздяла. Аз съм собствеик единствено на този апартамент и той е и основното ни жилище. Партньорът ми е собственик и на друг имот. Имам ли някаква възможност да докажа как е платено жилището и да получа повече от 1/2 от имота? Имам ли права като тези в брак да остана да обитавам жилището до 18-годишнината на детето ни? Ако не мога да претендирам за повече от 1/2, мога ли поне да изискам възстановяване на половината от парите, платени по кредита досега?

									Анна Асенова

Анна Асенова

Отговори (1)   

											адвокат Ивалина Димитрова

адвокат Ивалина Димитрова

16.04.2018

Отговор: Здравейте!След, като нямате сключен граждански брак с партньора Ви, Вие сте обикносвенни съсобственици на апартамента, който сте купили.Като такива и двамата имате правото да ползвате своята идеална част от собствеността.По отношение на въпроса за ползване на семейното жилище, за съжаление, нямате законодателно основание да претендирате за това по съдебен ред, след като нямате сключен брак.Ако сте съдлъжници по кредита, бихте могли на основание чл.127 ал.1 и 2 от ЗЗД да заведете иск срещу партньора си да изпълни своята част от дълга.
адв.Ивалина Димитрова, тел.0899783674, адрес: гр.Варна, ул."Алеко Koнстантинов"№ 10



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Наследство Майка ми почина ,3 сестри сме ,2 живеем и работим извън Бг но сме се грижили особено аз и финансово и всякак ,сестрата която живее в Бг се нанесе в жилището... Последен отговор - 8.05.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Покупка на имот с постройка без ток Зобър ден, искам да купя къща с двор. Но има проблеми с неуредени сметки по упи. Собственика неиска да включи тока. Премахнал е партидата. Как се постъпва... Последен отговор - 8.05.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Вписване в Имотен регистър Собственик съм УПИ върху който построих къща. Къщата притежама всички необходими документи, одобрени проекти, разрешение за строеж и т.н. От 2020 год има... Последен отговор - 15.05.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Землище, попадащо в урбанизирана територия Здравeйте, Казусът се отнася до УПИ, който се намира в землището на село Браниполе, обл. Пловдив, местност "Герена". Как и откъде мога да разбера дали... Последен отговор - 15.05.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Строене на къща в близост до трафопост На какво растояние е допустимо жилищното строене в близост до трафопост Последен отговор - 22.05.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив