Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Договор за наем

26.06.2016 - Наем - 3 Отговори     (0)

Здравейте,
предстои ми сключване на договор за наем. Имотът е собственост на мен и на майка ми. Въпросът ми е възможно ли е само единия собственик за сключи договор с наемателя, както и да го декларира в НАП и да получава наемната вноска или задължително е необходимо съгласие на втория собственик? Ако е необходимо съгласие, то във вид на пълномощно ли трябва да бъде и трябва ли да бъдат вписани данните на втория собственик в договора?
Благодаря предварително.

									Нона

Нона

Отговори (3)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

27.06.2016

Отговор: Здравейте, съветът ми е договорът за наем да бъде сключен от двамата съсобственици, чиито имена да бъдат посочени в договора за наем като наемодатели. Възможно е и единият съсобственик да упълномощи другия за подписването на договора за наем с писмено пълномощно, което да бъде описано в договора за наем. Данъчната декларация следва да бъде подадена и от двамата наемодатели.


За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

27.06.2016

Отговор: Здравейте, Нона!

Колегата Митова Ви е посъветвала да сключите договора от името и на двете с майка Ви,
но не е отговорила на Вашия въпрос.
За това:
1. Да, може и само единият от съсобствениците да сключи договор с наемателя
2. Декларирането в НАП ще бъде от името на този, който получава дохода (ако наемът се дели - добре е да бъде и от двете)
3. Получаването на наема от наемателя също може да се извършва само от едната от Вас.
4. Писмено съгласие не Ви е необходимо, нито вписване на данните на втория съсобственик в договора (много често наемащите и техните брокери дори не изискват доказателство за собственост).
Ако се налага упълномощаване, то може да стане и с обикновено писмено пълномощно.

За Вас е много по-важно да внимавате какво ще запишете в условията на договора относно задълженията на наемателя!

Пожелавам Ви успех!

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София, бул."Васил Левски" 72
0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

28.06.2016

Отговор: Здравейте, посъветвах Ви двамата съсобственици да сключат договора за наем предвид разпоредбата на чл. 31, ал. 2 от Закона за собствеността, съгласно която "когато общата вещ се използува лично само от някои от съсобствениците, те дължат обезщетение на останалите за ползата, от която са лишени, от деня на писменото поискване." В случая вероятно възможността за прилагане на въпросната разпоредба е само хипотетична, но е добре да сте запозната с нея.


За контакти

Популярни въпроси - Наем

Виж всички въпроси

Некоректно сключен договор за аренда на земи До 2019 г.договора за аренда е сключен за 40 декара и се плаща за 40 декара преподписан е нов договор от 2019 г. До 2029 година за 40 декара но в договора пише под... Последен отговор - 27.08.2018 от Емилиян

2 Отговори

Даване на стая под наем на почиващи,туристи Здравейте! Имам следния въпрос: Възможно ли е, вместо да се регистрирам като физическо лице,да плащам патент и т.н., по закона за туризма, да давам стаи... Последен отговор - 2.08.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Отдаване под наем Отдаване под от едно и също лице . От физическо на ЕООД Последен отговор - 6.08.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

наеми и комисионни Здравейте дъщеря ми си търси квартира по обяви на фирми в интернет. Хареса си един апартамент свърза се с фирмата но апартамента бил нает и до там. След... Последен отговор - 14.08.2018 от Кристина Найденова

1 Отговори

Валидност на договор за наем Здравейте, Преди 4 години сключих договор за наем. Докато бяхме в квартирата се роди дъщеря ми и 2 години след това поискахме да ни направи адресна... Последен отговор - 9.09.2018 от адвокат Димитър Петков

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив