Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Декларация по чл.14 от ЗМДТ-казус

28.09.2017 - Покупка на имот - 2 Отговори     (0)

Здравейте! ЮЛ и ФЛ закупуват поземлен имот в съотношение 2/3 към 1/3, с находящи се постройки (сграда,две постройки на допълващо застрояване и една, отбелязана като хангар,депо) в него, с цел събаряне и строеж на жил.сграда. ФЛ е съинвеститор, не е обещетено лице. Как следва да се попълни декл.по чл.14-ЮЛ и ФЛ могат ли да са в една партида; има ли смисъл да се декларират сградата и прилежащите й постройки, при положение че ще се събарят? Трябва ли да се декларира отчетна стойност за земята? Много ще съм благодарна, ако някой отговори на тези въпроси!

									vega_kres

vega_kres

Отговори (2)    Коментара (1)

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

28.09.2017

Отговор: Здравейте!
Член 14, ал. 1 от ЗМДТ задължава придобилите собственост върху недвижим имот лица да подадат данъчна декларация пред местната Община по местонахождение на имота в 2- месечен срок от придобиването на имота. Когато става въпрос за сделка с прехвърлителен характер - този срок е 2- месечен от придобиването на имота. Също такъв е срока и при придобиване на имот по давност. Когато става въпрос за придобиване на имот чрез дарение - този срок е 6- месечен от придобиване собствеността на имота.
Важно е да се знае, че подадената декларация от един съсобственик, съответно ползвател, ползва останалите съсобственици или ползватели.
Този данък се определя върху данъчната оценка на имота и се съобщава до 01.03. всяка календарна година.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. "Три уши", 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

											vega_kres

vega_kres

28.09.2017

Коментар: Всичко, което сте написали ми е ясно. Никъде не видях отговори на поставените от мен въпроси.


За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

28.09.2017

Отговор: Здравейте,

накратко ще се опитам да отговоря на поставените от Вас въпроси:
1. Необходимо е да се декларират сградата и прилежащите постройки, независимо че същите ще бъдат съборени предвид че към декларацията се прилага и нотариалният акт за покупко-продажба, в който сградите са предмет на сделка.
2. ЮЛ следва да декларира отчетната стойност в частта от Декларацията по чл. 14 ЗМДТ, която касае само ЮЛ.



За контакти

Популярни въпроси - Покупка на имот

Виж всички въпроси

Купуване на изоставена къща Здравейте, Бих искал да купя къща в изоставено село, дори в село което е вече заличено от регистъра. Бихте ли ме посъветвали как се прави това?... Последен отговор - 24.03.2019 от Живко Георгиев

4 Отговори

вдигане на договорна ипотека върху недв.имот / апарт./ В предв. договор продавача предлага вдигане на ипотеката между банка и него 2 седмици след подписването на нот. акта когато купувачът е заплатил вече 90%... Последен отговор - 24.03.2019 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Статут на партерен гараж, който не е описан в договор за отстъпено право на... Здравейте! Предстои ми покупка на апартамент към който има включен и партерен гараж. Кооперацията е построена върху общинска зема с отстъпено право на... Последен отговор - 23.04.2019 от Кристина Найденова

3 Отговори

покупка на общински имот как се купува общински имот? Цени на общински имот Последен отговор - 7.04.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

покупка на част от идеални части земя, прилежащи към апартамент Купих апартамент в кооперация и ми трябваше и земя. Продавачът ми продаде част от идеалните части от земята, прилежаща към друг негов апартамент в... Последен отговор - 24.03.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив