През месец юни 2012г., пред нотариус, дадох сума на две лица - семейство, която представлява капаро за закупуване на два недвижими имота. Нотариусът описа имената на двете страни, сумата и имотите и ми издаде заверена от него разписка. Двете лица се отказват устно /след 6 месеца,около декември 2012г./ да ми продадат имотите и заявяват, че сте ми върнат капарото след 9 месеца /около септември 2013 г./. Въпросът ми е:
По какъв начин и към кого да се обърна за по бързо връщане на сумата и мога ли да имам претенции към тях?
Отговор на
Енчо Коринов
:
Собствениците имат право да се откажат от сключване на сделката. По така описаното имате право само да получите обратно дадената сума.
Отговор на
Енчо Коринов
:
Ако имате нужда от имот - купувайте. Ако идеята Ви е за инвестиране - помислете (не случайно влоговете в банките в последните години непрекъснато нарастват).
Здравейте, искам да попитам може ли и има ли право един от наследниците на апартамент да промени партидата в топлофикация на негово име без а уведомява другите наследници и без да заплати дължимите суми към дужеството.
Казуса е такъв, че баба ми наследи апартамент от нйна сестра и наледниците му са останалите три сестри. Внучката на едната от тях сега се е настнила в този апартмент, променили са пртидата в тплофикция на името на нейната баба. Сега топлофикация си търси парите от вскички наследници м/у които няма никакво споразумение за делба. То е ясно, че всички наследници дъжат сумата, но не ми е ясно как е сменена партидата в дружеството и каква би била ползата от тази смяна за неправомерно нанеслата внучка или баба й. Имам чувството, че те са го направили това нещо с някаква изгода в тяхна полза, тъй като те не искат да платят полагащата се част от апартамента на останалите наследнци.
Отговор на
Енчо Коринов
:
Доколкото разбирам бабата на ползвателката на жилището е жива. До следваща промяна на партидата длъжник към Топлофикация е титуляра.
Починалият ми съпруг има нотариален акт за собственост на земя, който аз като негова съпруга и единствен наследник, наследявам. От служители на общината в гр. Искър, обл. Плевен разбрах, че вуйчо му с придружители с високо служебно положение са ходили да издирят предишния собственик на земята, за да развалят нотариалния акт. Въпросът ми е: При тази ситуация имат ли право да развалят нотариалния акт, могат ли да го преправят и ако могат на основание на кой член? ( нот.акт е дарение и същият е от времето на брака ни)
Здравейте,
Обръщам се към Вас с един въпрос, за който все още чувам противоречиви мнения - има ли задължителни изисквания за лицензиране на сделките с недвижими имоти - консултации, покупко- продажби, наеми, управление и ако е така - коя е оторизираната институция в България, която издава подобни лицензи?
Отговор на
Енчо Коринов
:
Няма нормативен акт, който да изисква лиценз за извършване на посредничество при сделки с недвижими имоти. Единствената законово определена институция, стояща между страните при сделки с недвижими имоти е нотариуса. Ако някой иска от Вас пари за да Ви "лицензира" - не му ги давайте!