Сондажите в района на свлачището в кв. "Бриз" показват, че хидрогеоложките условия на терена са много разнородни, поради което ще се наложи поетапно отводняване и укрепване на бедствената зона. Проучванията на специалистите, извършени през последните дни, сочат, че дълбочината на подпочвените води варира между 3,20 и 7,50 метра.
Плановете на община Варна предвиждат първият етап от мероприятията за спасяването на свлачищния район да започне до 2 седмици. Набелязаните мерки все още са в идейна фаза, но вероятно като начало ще предприемем частично отводняване с линеен дренаж.
За целта вероятно ще се наложи прокопаването на траншея с дължина около 150 метра, обясни инж. Олег Колев, главен експерт "Свлачища и укрепване на територии" в общинската дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване". По думите му следващите 2 етапа на укрепването биха могли да се реализират и паралелно, но как точно ще стане това, ще покажат задълбочените анализи на резултатите от проучванията и ефектът от отводняването.
Засега специалистите предлагат в рамките на втория етап да се извършат хоризонтални и наклонени сондажни дренажи в тялото на свлачището. Те обаче могат да стартират едва след осушаването на терена, затова евентуално ще се извършат в началото на лятото. Дотогава в района ще трябва да се изгради и технологичен път, който да позволи навлизането на машините.
Едва когато се създадат условия за достъпа на техниката, ще може да се премине и към конкретни мерки за спасяването на мост-канала на канализационния колектор "Виница" - Траката - Варна и водопровода Варна - Златни пясъци. Поради опасността, която е надвиснала над тях в резултат от свлачището, районът е застрашен от екокатастрофа. За да бъдат защитени съоръженията, вероятно ще се наложи изграждането на пилотна конструкция, но това е само една от алтернативите, които биха могли да се приложат, уточни инж. Колев.
Укрепителните работи в "Бриз" ще глътнат около до 200 000 лв. за първия етап. Община Варна вече е подала информация за проблема със свлачището в Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. Кметската администрация се надява, че средствата за аварийното укрепване ще бъдат възстановени от държавния бюджет. Дори и това да не се случи обаче, спешното укрепване ще се финансира за сметка на местната хазна.
Свлачищните процеси създадоха опасност за постройките в района. Една от къщите буквално е надвиснала над мост-канала на канализационния колектор "Виница" - Траката - Варна. Сериозен риск се крие и за магистралния водопровод Варна - Златни пясъци I етап. Ако той се спука, вероятно 3 дни няма да можем да спрем изтичането на вода от него, алармира инж. Колев.
Източник: varna24.bg