На дискусия в София днес експерти от пазара за недвижими имоти и представители на строителния бизнес коментираха проблемите и прогнозите за развитие на бранша през 2010 и 2011 година. Организатори на събитието са вестник "Пари" и Българска строителна камара. Предлагаме ви някои интересни моменти от дискусията.
За периода януари - юни 2010 година сделките с имоти са малко над 74 000 при 87 400 за същия период на миналата година.Прогнозите са до края на годината общият брой регистрирани сделки с имоти у нас да не надхвърли 150 000.
Това е спад от около 15% на годишна база, казаха експерти.Пазарът се свива главно поради оттеглянето на чуждестранните инвеститори - за полугодието те са купили имоти у нас за 150 млн евро при 405 милиона, вложени през същия период на миналата година.
Немалко са и замразените проекти -според неофициални данни те са около 290 на брой и са за обща площ от над 6 милиона кв. метра, от които 3 милиона кв.метра за офиси и търговски площи. София води в тази класация със замразени около 1.5 милион кв.метра само офисни площи при функциониращи в момента около 1 милион кв.метра.
Главният архитект на София Петър Диков анализира строителния сектор в столицата и посочи няколко познати практики, които в новите условия не могат да съществуват.На първо място, това е започване на строителство на нова сграда без необходимата инфраструктура.Разрешения от общината за подобни действия няма да се дават, твърди Диков.Практиката да се строи бързо, но некачествено, също е обречена.
Няма кой да купи некачествено построен имот, при сегашното състояние на пазара, с преобладаващо предлагане и свито търсене.Строителите вече не могат да си позволят да строят лошо проектирани сгради, тъй като според арх. Диков до 70% от успеха на една инвестиция в недвижимост и продажбата и е зависима от доброто проектиране.Няма шанс да продължи и практиката строител и предприемач да са едно и също юридическо лице.
Печалбите в бранша също вече се свиват до обичайните да европейска държава - между 5 и 15%, а не баснословните 40-50% и повече отпреди две-три години.Вече е ясно и още нещо - строителството с чужди пари или както е популярно у нас - "на зелено"- повече няма да го има. За да продадат продукта си на пазара, инвеститорите ще трябва да го завършат, а това може да стане само с банкови кредити.
Това, както и необходимите разходи за инфраструктура около сградата /път, канал,вода, ел.захранване/ ще оскъпи новото строителство.Затова според Диков цените на новите имоти в столицата няма да падат повече, с едно изключение - при некачествените, с лоша локация или при имоти на притеснени финансово инвеститори.Много е важно и изравняването на таксите и данъците между нас и съседните държави.
Например разрешителното за строеж в Белград се заплаща между 100 и 200 евро на квадрат, в Букурещ цената му е около 100 евро на квадрат,а у нас до 2003 година таксата е 0.60 лева на квадрат, а в момента - между 9 и 14 лева на квадрат.С такива такси за разрешително двете съседни столични общини поемат разходите по възстановяване на повредената след строежа инфраструктура, докато при нас с тези събрани суми това е невъзможно.
Затова тук инвеститори и строители трябва да бъдат участници както във възстановяване на засегнатите от строителството части, така и в изграждането на нови улици, тротоари и озеленяване, там, където това е необходимо.С хаосът и неплащането на данъци за имоти в София също е свършено, каза още Диков.
Старите имоти ще бъдат проверени дали са с данъчна регистрация-този процес вече започна.По закон данъци се дължат от момента на свързване на обекта с ВиК и ел.захранване,така че няма значение дали имотът е въведен в експлоатация или не.
Новото строителство пък ще продължи да се оскъпява заради разходите за кредити и инфраструктура на строителните фирми, както и политиката на общината да вдига данъците и да облага с такса някои необходими дейности като например заемането на тротоара от строителната фирма, когато обектът граничи с градска улица.
Източник: imoti.net