Компанията "Бромак" ЕООД на мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев е купувачът на продадения от пловдивската "Галакси пропърти груп" дял от 21.6% в един от големите фондове за земеделска земя на българския пазар "Агро финанс" АДСИЦ. Това стана ясно в понеделник от бюлетина на Централния депозитар.
Сделката беше осъществена на регулирания пазар на Българската фондова борса в понеделник миналата седмица. Тогава "Галакси пропърти груп" продаде точно 6 969 431 акции за общо 7.11 млн. лв., или по 1.02 лв. за акция - най-високата цена, сключвана за акция на дружеството през последната над една година.
На практика притежаваното от Цветан Василев дружество вече е най-големият единичен акционер в "Агро финанс". Собствеността в "Агро финанс" е силно разпръсната, като освен "Галакси" другите два големи миноритарни акционера са клиенти на германската Caceis bank Deutschland с 21.17% и фондовете на ПОК "Доверие" с 20.9%.
Други притежатели на акции са фондове на ПОК "Алианц България" с 11.57%, тези на ПОК "Съгласие" с 4.55%, застрахователят "Булстрад" и животозастрахователят "Булстрад живот" с 4.52% според отчета на "Агро финанс" за миналата година. Взаимните фондове на "Ти Би Ай асет мениджмънт" също притежава дял.
"Бромак" е дружеството, чрез което Цветан Василев е мажоритарен собственик на Корпоративна търговска банка. Компанията е представител и на кипърското дружество Mancelord Limited, която придоби 50% от Националното управление "Радио и телевизионни станции" (НУРТС) чрез "НУРТС България", чиято цел е да се превърне в конкурентен играч на пазара на дигитално разпръскване в България и в доставчик на мултиплекс услуги в национален мащаб във връзка с предстоящата цифровизация на телевизионното и радиоизлъчването.
Каква е визията на новия акционер в "Агро финанс" ще стане ясно тепърва, а Цветан Василев не беше открит за коментар. Преди да се раздели с дяловото си участие в дружеството, "Галакси пропърти груп" направи поне два опита през последните две години да влезе в оперативното управление в "Агро финанс".
Аргументът им беше лошата комуникация с мениджмънта и затруднения достъп до информация, ако се съди по официалната кореспонденция на пловдивското дружество. В тази връзка през лятото ръководството на "Агро финанс" беше подложено на контрольорска проверка през съда, която обаче не констатира нещо нередно и показа, че компанията е успешно управлявана. Проверката обаче издаде нарушено общуване между основен акционер и борда на директорите.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: corpbank.bg