Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Делба на малък парцел 700кв2

18.06.2021 - Продажба на имот - 3 Отговори     (0)

Здравейте. Обмислям да закупя парцел който е около 650кв2 / 700кв2 който се намира в Бистрица (Област София). Искам да разделя парцела на две равни части с идеята да продам втората час на мой роднина. Лично аз нямам нужда от цялата тази квадратура а лесно могат да се построят две къщи на тази площ. След проучване разбрах че парцела трябва да е поне 1200кв2 за да може да се раздели на две равни части. Въпросът ми е:
- Има ли някакъв друг начин парцела да бъде разделен на две части.
- Ако да, могат ли да се построят две къщи след като петното (парцела) ще е едно.
Благодаря!

									Валентин

Валентин

Отговори (3)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

18.06.2021

Отговор: Здравейте, Валентин,

съгласно чл. 19 от ЗУТ при урегулиране на поземлени имоти за ниско жилищно застрояване, свободно или свързано в два имота, се спазват следните размери:
1. в градовете - най-малко 14 м лице и 300 кв.м повърхност;
2. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) в курортните населени места и селищни образувания и в курортните зони на населените места - най-малко 16 м лице и 500 кв.м повърхност;
3. във вилните зони - най-малко 18 м лице и 600 кв.м повърхност;
4. в селата или частите от тях с преобладаващ равнинен терен - най-малко 16 м лице и 500 кв.м повърхност, а при специфични теренни и стопански условия, както и на главни улици - най-малко 14 м лице и 300 кв.м повърхност;
5. в селата или частите от тях с преобладаващ стръмен терен - най-малко 12 м лице и 250 кв.м повърхност.

В случай че се касае за вилна зона, самостоятелните парцели, които могат да се образуват следва да имат най-малко 18 м лице и 600 кв.м повърхност, т.е. от въпросния парцел не можете да образувате два самостоятелни. За по-точен и коректен отговор е необходим преглед на документи като нотариален акт и скица.

Поздрави



За контакти

											Кристина Найденова

Кристина Найденова

20.06.2021

Отговор: Един от начините парцелът да бъде разделен на две е да го купите заедно с вашият роднина, в съсобственост и след това да разпределите ползването, ще могат да се построят и две къщи.

Вероятно има и други възможности, но зависят от конкретните параметри на имота.



За повече информация: http://www.agencyevina.com | За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

20.06.2021

Отговор: Здравейте Валентин!
В чл.19 от ЗУТ са посочени изискванията за създаване на УПИ в градски райони, вилни, селски и прочие. Член 201 от ЗУТ пък дава отговор на изискванията при подялба на имот - доброволна или съдебна.
По същество - следва да се обмисли вариант дали за Вашия имот могат да се приложат разпоредбите на чл.19, т. 4 или чл.19, т.5 от ЗУТ, но на този въпрос може да се отговори при малко повече информация. Много е важно да знаете, че при оформяне на УПИ, при определени условия може площта на УПИ да бъде намалена до 1/5 от посочените изисквания в чл.19 от ЗУТ, като за това се следва разбира се определена процедура.
Ако, посоченото не отговаря и не е възможно обособяване на два нови УПИ, то тогава не пречи в парцела да бъдат построени две къщи , респективно по отношение на едната да се оформи продажба за Вашия близък и му учредите сервитутно право, каквото е правото на преминаване, а помежду си , само между Вас може да се разберете кой, коя част от парцела ще ползва.
С уважение,
адв.Галина Чанкова
София, ул. Три уши, 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив