Прехвърляне/Дарение на ипотекиран имот на малолетно дете
Здравейте!
Преди няколко дни закупих къща чрез ипотека от банка. Мъжът с който живея на семейни начела, не можа да стане съкредитоискател по ипотеката, съответно не е записан като съсобственик в Нотариалния акт, тъй като има лошо ЦКР и запор за заплатата. Въпроса ми е мога ли да прехвърля половината от къщата на двете му деца, които са малолетни и по какъв начин да стане това, чрез дарение, покупко-продажба, прехвърляне с доглеждане? Идеята ни е и след като направим ремонта да ре-ипотекираме имота, като увеличим сумата за ипотеката, за да покрием потребителския кредит, който теглих успоредно с ипотечния, за да доплатим къщата и ремонт. Трябва ли някакво съгласие от банката за прехвърлянето? Кога е по-добре да стане прехвърлянето, сега или след ре-ипотеката? Надявам се не съм писала много объркано и да сте ме разбрали. Благодаря предварително за отговорите.
Отговори (2)
Отговор:
Здравейте госпожо Савова!
На питане, почти идентично с Вашето съм отговаряла вече, поради което Ви моля да прочетете моя отговор, даден по темата, като за целта Ви посочвам линк - https://ceb.bg/question/view/highlight/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%85%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%BB%D0%B8/darenie-na-12-chast-ot-ipotekiran-imot--idq-5336.html.
Ето и пълното съдържание на отговора, който съм дала преди повече от година и което важи и с днешна дата:
Здравейте!
На пръв поглед изглежда, че няма пречки да осъществите помежду си с брачният си партньор сделка, но, на практика не е така.
дори и да се осъществи дарение помежду Ви, имайте предвид, че дарението е атакуема сделка, т.е. винаги може да бъде оспорено едно дарение по съдебен ред.
Ако ще осъществявате сделка помежду си, то това би могло да бъде покупко- продажба например. Но, тук има друг момент - задължително ще се иска съгласие на Банката кредитор, за да осъществите такава сделка.
Що се отнася до факта, да прехвърлите собствеността на детето Ви от фактическото съжителство, ако то е малолетно или непълнолетно - няма да Ви разрешат. Има забрана, да се прехвърля право на собственост на деца за имоти, обременени с вещни тежести.
Добре е и на место да се консултирате с адвокат, защото всеки казус е сам за себе си и носи свои си особености.
С уважение,
адв.Чанкова
0887 201 222
София, ул. "Три уши", 1, етаж 3, офис 1
За контакти
Отговор:
Категорично, за да продадете или изобщо, прехвърлите имота по какъвто и да било начин, НЕ трябва съгласие на банката. По простата причина, че ипотеката следва имота, без значение колко пъти е прехвърлен СЛЕД ипотеката. По този начин, банката може винаги да изнесе имота на публична продан, няма никакво значение как се е променила собствеността. Ако прехвърлянето, дори и на дете, беше пречка за това, всички длъжници щяха да прехвърлят ипотекираните си имоти на децата си или на трети лица. На мен не ми е известна забрана деца да придобиват ипотекирани имоти. Чл.130 от Семейния кодекс третира учредяване на ипотека от дете, а в случая тя вече е учредена. От написаното разбирам, че на Вас Ви се струва неправилно, че заедно с мъжа Ви "купувате" имот, а собственик сте само Вие. Само че, този имот още не е "платен" от Вас. И ще е така, докато не изплатите ипотеката. Ако за плащането на ипотеката и всякакви допълнителни заеми ще сте отговорна само Вие, първо изплатете всички. С или без помощта на мъжа Ви. И след това правете, каквото сте решила. Ако прехвърлите имота сега и ще правите нова ипотека, имайте предвид, че ипотека върху имот на деца се разрешава само от съда. АКо прехвърлите част от имота на неговите деца, обслужвате кредита, но в един момент мъжът Ви спре да участва в изплащането, Вие ще сте тази, която на практика ще "плати" целия имот, а неговите деца ще са получили половината. Казусът Ви ми се струва по-скоро житейски, не толкова правен. И не забравяйте, че макар и да сте собственик, имотът още не е "платен" от Вас. и докато това не стане, нямате основание да считате, че лишавате някого от нещо, което му се полага. Ако все пак държите да направите прехвърляне на деца, нека да е след втората ипотека, за да не се налага разрешение от съда, което може и да не получите. Относно начина на прехвърляне - тъй като тези деца не са Ваши и не са Ви роднини, местният данък при дарение е двоен, в сравнение с продажба. Задължително си запазете право на ползване, ако прехвърляте имота.
За контакти
Тагове
здравейте
преди
чрез
ипотека
мъжът
стане
ипотеката
прехвърля
половината
къщата
деца
начин
дарение
прехвърляне
имота
съгласие
банката
прехвърлянето
сега
вече
осъществите
помежду
сделка
практика
дори
имайте
предвид
винаги
продажба
момент
задължително
прехвърлите
собствеността
забрана
право
имоти
значение
дете
струва
мъжа
имот
собственик
платен
докато
съда
Популярни въпроси - Ипотека
Виж всички въпросиПрехвърляне на ипотекиран имот на дете Здравейте! Преди няколко дни закупих къща чрез ипотека от банка. Мъжът с който живея на семейни начела, не можа да стане съкредитоискател по ипотеката,... Последен отговор - 12.02.2019 от Адвокат Николина Митова
4 ОтговориПрава на арендодателя Имам ли право да обезпеча свои задължения , които стават изискуеми преди изтичането на договора за аренда, учредявайки ипотека-залог върху земята,... Последен отговор - 4.03.2019 от адв.Галина Чанкова
2 ОтговориРазлика между квадратурата на нотариалния акт и скицата Здравейте Имаме разлика между квадратурата на нотариалния акт и скицата В нотариалния акт пише 48 кв а в скицата 77 кв Може ли да се направи нов... Последен отговор - 17.02.2019 от адв.Галина Чанкова
2 ОтговориКредит Здравейте, предстои ми покупка на апартамент, за който ще тегля кредит с ипотека. Моето самоучастие обаче е около 50 процента. Какво ще се случи, ако се... Последен отговор - 20.02.2019 от Адвокат Денис Моллов
1 ОтговориЗаеми за вашите нужди Вие сте забранени банковата забрана и нямате полза от банките, или по-добре имате проект и имате нужда от финансиране, лош кредит или нужда от пари за... Последен отговор - от
0 ОтговориЗадай въпрос!
Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!
Полезни сайтове
-
Топ класацията на българските сайтове