Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Недвижим имот - разминаване кадастър и нот.акт

29.11.2018 - Правни казуси - 4 Отговори     (0)

Здравейте,
Имам следният въпрос! Живеем в къща на 2 етажа - 2 семейства .Къщата е построена през 1961 година и разделена с дог. за дялба по равно, като на всяко семейство се полага един цял етаж + 2 избени помещения + 1/2 от тавански помещения. Преди някъде година при случайна проверка в кадастъра на нашият имот установих, че на информация за СОС за имота на съседите излиза информация че те притежават всички тавански помещения - записана е цялата квадратура на тав.помещения. Имам силни съмнения за възможна злоупотреба тъй като преди 40г. дядо ми и съседите са спорили да строят още един етаж, но е трябвало разрешение. По думите на майка ми съседите ни са буквално издебнали дядо ми сам и са го придумали да подпише такова съгласие. Дядо ми малко след това е бил освидетелстван за да не може да пописва . От тук се пораждат и моите притеснения какво точно е подписал всъщност и въпроса ми как мога да проверя дали съседите не са си присвоили тав. помещения или нещо друго по имота ?

									Sando

Sando Друго

Отговори (4)    Коментара (2)

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

30.11.2018

Отговор: Здравейте,

може да проверите в имотния регистър (Служба по вписванията) по ЕГН на съседите Ви (ако разполагате с него) дали има вписвания - например на констативен нотариален акт.
Възможно е да има допусната грешка при кадастралното заснемане на таванските помещения.



За контакти

											Sando

Sando

30.11.2018

Коментар: Благодаря за отговра!
А в случай че не разполагам с ЕГН на съсед-а има ли друг вариант за проверка в имотен регистър ?



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

30.11.2018

Отговор: Здравейте!
Интересен казус, заинтриговахте ме и бързам да отговоря.
ПЪРВО - когато има разминаване в площта на един недвижим имот по кадастрална карта и нотариален акт се завежда исково производство пред Районния съд по чл.54, ал.2 от Закона за кадастъра и имотния регистър / ЗКИР/. Този иск по своето правно естество е установителен иск, но е уреден в специален закон.Това сте посочили като заглавие на питането си и Ви пиша, кога това е възможно на практика да се предяви.
ВТОРО - когато изчетох обстоятелствата по Вашия казус, не смятам, че е налице разминаване между кадастрална карта и нотариален акт. Трябва задължително да се провери какво точно е вписано в договора за делба и трябва да се провери в Агенцията по вписванията има ли евентуални прехвърляния след договора за делба и едва тогава вече може да се мисли за допусната грешка при отразяването на имота по кадастрална карта.
Моля, направете справка в Агенцията по вписванията какво е отразено и ведно с договора за доброволна делба, който на практика замества нотариалния акт и е титул за собственост , се обърнете към адвокат на место, за да Ви се даде ясен и конкретен отговор за по-нататъшни действия.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

											Sando

Sando

01.12.2018

Коментар: Благодаря за отговора адв.Чанкова!
Искам да попитам обаче дали в АВ ще можем да направим справка за евентуални прехвърляния реално тъй като къщата е стара от 61-ва година ? От тогава е и договора за делба, а евентуалните съмнения са за периода 1988-1990 ако нещо се е случило/прехвърляне/. Ще може ли да се намери толкова стара информация в АВ ?



За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

01.12.2018

Отговор: За съжаление без ЕГН на съседа Ви няма как да направите справка в имотния регистър. Ако действително дядо Ви е подписал нотариален акт, можете да направите справка и по неговото ЕГН.


За контакти

											Кристина Найденова

Кристина Найденова

01.12.2018

Отговор: Много често има разминаване между площта на имотите по скица и по нотариален акт. Първо проверете какви вписвания има в Агенцията по вписванията за вашия имот. Справката можете на направите по имена и ЕГН на собствениците, по адрес на имота, по кадастрален номер на имота и др.


За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

въвод във владение на имот Сключена сделка за покупко продажба на недвижим имот.Нотариялният акт е под условие.Предаването владението на имота ще се осъществи два месеца след... Последен отговор - 6.08.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Неуредени сметки по регулация със съседите Здравейте, със съседите имаме неуредени сметки по регулация.Техният имот е маломерен и преди 30години им придадоха 80 кв. м от нашият имот.Водихме дела,... Последен отговор - 17.08.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

разделяне на имот Собственик съм на къща в село като 1/2 част съм придобила от завещание, а другата 1/2 част чрез дарение. Сега искам да разделя имота на две части - частта с... Последен отговор - 12.04.2024 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Наследство от починал българин в Испания Здравейте, наследник съм на майка ми, починала в Испания преди 4 месеца. Ходя по мъките с документ изпратен от Испания, който трябва да представя в... Последен отговор - 30.11.2024 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Отлагане на дело Съдията отложи делото (гражданско) поради неявяване на другата страна - ответник, както и адвоката му. В ранните часове на деня на делото ответникът е... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив