Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Наследствен имот, оформен по време на брака, и развод

28.11.2018 - Продажба на имот - 1 Отговори     (0)

Апартамент, собственост на баба и дядо, се онаследява от двете им деца - син и дъщеря. Внукът (син на сина им) придобива частта си по време на брака си, като всички правоимащи му продават дяловете си, а жена му е с дял 3/8. При развода съдът определя майката да ползва апартамента, докато детето навърши 18г., но няма текст какво става след това. След развода и преди 18г. на детето, синът опитва с предварителен договор да прехвърли частта на жена си чрез друг човек, но така и не се стига до реална П-П поради липса на средства. Междувременно детето навършва 18, а тя подава сигнал в професионалната организация на мъжа си, че има етични нарушения и той е написал писмени обяснения. Виждате, че жилището си е наследствено и не е правилно да остане на бившата съпруга. Моля за адекватен съвет как трябва да се подходи, благодаря предварително!

									atocheva@abv.bg

atocheva@abv.bg

Отговори (1)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

28.11.2018

Отговор: На първо място, щом децата на починалите са само две, те наследяват равни части - по 1/2. Частта на сина от 1/2 е лична негова собственост, макар и придобита по време на брака, защото е наследство. След което, сестра му /или нейните наследници/ са му ПРОДАЛИ останалата 1/2. И тъй като това се случва по време на брака и тъй като е чрез покупка, именно тази 1/2 става обща за съпрузите. Най-общо, съпругът има 3/4, съпругата 1/4. За съжаление, всички възможности за установяване на това, че имотът е изключителна собственост на съпруга, поради по-голям негов принос, са отминали във времето. След навършване на 18 г на детето, правото на съпругата да ползва имота се погасява. Не е нужно да го пише някъде изрично. Следователно, съпругът следва да я покани писмено или да му плаща обезщетение за лишаването му от ползване занапред, или да я покани да му предаде съответната част от имота. Разбира се, могат да се разберат имотът да се продаде и всеки да си вземе съответния дял от парите. Ако никак не могат да се разберат, остава съдебна делба. При последния вариант има и морален въпрос - детето /макар и над 18г/, дали още живее и ще живее там. Тъй като при съдебна делба и липса на споразумение, имотът ще отиде на публична продан. Както виждате, имотът няма как да остане на бившата съпруга. В краен случай, мога да прехвърлят имота и на детето. Пък то ще решава с кого да живее там.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив