Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

дарение

10.04.2018 - Други - 2 Отговори     (0)

Родителите ми дариха жилище със запазено пожизнено право на ползване по време на брак с режим на разделност.Съпруга ми има две деца от предишен брак. Ние нямаме деца.Ако почине съпруга ми ,децата му имат ли право на наследство от този имот ?Ако почина първо аз кой го наследява?
Благодаря

									vanya

vanya

Отговори (2)    Коментара (1)

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

10.04.2018

Отговор: С или без режим на разделност, имотите придобити по време на брака, чрез дарение или по наследство, са лична собственост. Тоест, дареният Ви имот е изцяло и само Ваш. Ако Вашият съпруг почине, неговите деца наследяват само това, което е притежавал към момента на смъртта си. От въпросния имот той не притежава нищо, следователно и те няма как да наследят дял от същия имот. Ако починете първо Вие, със сигурност съпругът Ви ще получи дял, като Ваш законен наследник. А след неговата смърт, ако делът му е още негов, ще го наследят децата му. Колко точно ще е делът на съпруга Ви след Ваша смърт, зависи с кого ще наследява - с Ваш/и родител/и, братя и сестри. Има значение и колко време е продължил бракът Ви - повече или по-малко от 10 години.
Ето Ви и конкретната разпоредба от Закона за наследството:
Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.
Ако няма други наследници по предходната алинея, съпругът получава цялото наследство.



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											vanya

vanya

10.04.2018

Коментар: Мога ли да продам или даря жилището без съгласието на съпруга ми?



За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

10.04.2018

Отговор: Няма пречка да продавате имота. Единствено, ако Вие или съпругът Ви не притежавате друго жилище, ще се наложи да декларира, че имота не е семейното Ви жилище.
Ако обмисляте реална продажба, а не фиктивна, ще се наложи родителите Ви да се откажат от правото си на ползване, тъй като е тежест върху имота.



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Други

Виж всички въпроси

право на ползване Уважаеми господа, Къде и какво да подам, за да получа нотариалния акт, в който съм ползвател? Т.е. как мога да разбера какви имоти притежавам с право на... Последен отговор - 14.10.2023 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Регистриране на наемател по настоящ адрес. Синът ми е собственик на апартамент в София, но много често е извън България. Имам пълномощно да го представлявам и заявявам всякакви услуги свързани... Последен отговор - 29.10.2023 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Общинско жилище Здравейте, наематели сме на общинско жилище със синът ми от 15г. След смъртта на майка ми, съм наследник на една четвърт от селска къща с четири стаи без... Последен отговор - 7.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... Задайте въпроса си тук! Последен отговор - от

0 Отговори

Общинско жилище, право на ползване Здравейте, наематели сме на общинско жилище със синът ми от 15г. След смъртта на майка ми, съм наследник на една четвърт от селска къща с четири стаи без... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив