Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

запор на трудово възнаграждение

10.06.2017 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Здравейте!Въпросът ми е във връзка с погасителната давност по изпълнително дело. Кое точно действие на ЧСИ прекъсва погасителната давност - уведомителното писмо за запор или събраните суми по този запор? В моя случай няма удържани суми, тъй като трудовият договор е прекратен. Писмото за запор може ли да се счита за валидно изпълнително действие, което прекъсва давността?

									Нина

Нина Друго
Бургас област

Отговори (2)    Коментара (1)

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

10.06.2017

Отговор: Здравейте!
Ще Ви отговоря с едно Тълкувателно решение на ВКС, който се е произнесъл точно по този въпрос и по - конкретно :т. 10 от ТР № 2 от 26 юни 2015 г. по тълк. д. № 2/2013 г., ОСГТК на ВКС
ИЗВОДЪТ там е следният: "Давността се прекъсва както с искане на взискателя за извършване на изпълнителното действие, така и с предприемането му от съдебния изпълнител. Двете действия имат самостоятелно правно значение относно давността, но съществуват в тясна връзка помежду си и едното не би могло да породи прекъсващо действие без наличие на другото."
С други думи - кое точно изпълнително действие по смисъла на чл. 116, б. „в” ЗЗД прекъсва давността е наличието на конкретно изпълнително действие от съдебния изпълнител в рамките на реализирането на изпълнителен способ.
Изключението е по чл.18, ал.1 от Закона за частните съдебни изпълнители, където съдия- изпълнителят сам преценява какво точно изпълнително действие или способ да приложи, като предварително взискателя му е делегирал права за това .
КОЕ ДЕЙСТВИЕ НЕ ПРЕКЪСВА ДАВНОСТТА? Това са: образуването на изпълнително дело; изпращането и връчването на покана за доброволно изпълнение; проучването на имущественото състояние на длъжника, извършването на справки, набавянето на документи, книжа и др.; назначаването на експертиза за определяне на непогасения остатък от дълга; извършването на разпределение и плащането въз основа на влязлото в сила разпределение и др.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. "Три уши", 1, етаж 3, офис 1
0887 201 222



За контакти

											Нина

Нина

20.06.2017

Коментар: Благодаря Ви много за изчерпателния отговор! Разбирам,че давността се прекъсва с наложения запор, по който третото задължено лице не внася нищо поради факта, че заплатите в България са твърде ниски. Длъжникът не получава други доходи, няма имущество, няма спестявания. Кога ще се прекрати изпълнителното производство в такъв случай?


За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

21.06.2017

Отговор: Здравейте!
Отговарям на допълнително зададеният въпрос - кога се прекратява изпълнително производство?
Изпълнителното производство се прекратява на основанията, подробно изложени в чл.433, ал. 1, ал.2 и ал.3 от ГПК. Предвид изискването за това, колко букви следва да бъдат изписани тук, в интернетното пространство - няма да публикувам съответните текстове.
Ще Ви обърна внимание обаче на текста в чл.433, ал.1, т.8, по който много често питат клиенти- СТАВА ВЪПРОС ЗА БЕЗДЕЙСТВИЕ от страна на кредитора / взискателя/ в продължение на 2 години, когато не поиска извършване на изпълнение. Преди да се поиска обаче прекратяването , задължително трябва да се провери дали взискателят не е приложил при искането си за образуване на изпълнително дело разпоредбата на чл.18, ал.1 от зчси и много важно - как е поискал прилагането на чл.18, ал.1 от зчси с договор между него и ЧСИ, или просто заявено като искане в молбата.
С уважение,
адв.Чанкова



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Неуредени сметки по регулация със съседите Здравейте, със съседите имаме неуредени сметки по регулация.Техният имот е маломерен и преди 30години им придадоха 80 кв. м от нашият имот.Водихме дела,... Последен отговор - 17.08.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

въвод във владение на имот Сключена сделка за покупко продажба на недвижим имот.Нотариялният акт е под условие.Предаването владението на имота ще се осъществи два месеца след... Последен отговор - 6.08.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

разделяне на имот Собственик съм на къща в село като 1/2 част съм придобила от завещание, а другата 1/2 част чрез дарение. Сега искам да разделя имота на две части - частта с... Последен отговор - 12.04.2024 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - 30.03.2024 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив