Наследство върху недвижим имот.
Имам жилище собствено . Искам да знам при брак с човек с деца / аз нямам такива , но имам племеници/ при развод или кончина, кой може да има претенции върху имота ми, който не придобит по време на брака. режимът на разделност чрез предбрачен договор как урежда тези правни въпроси. Желая да остане жилището на една от племениците ми-- как трябва да се постъпи, за да не може другият човек да има претенции. Моля за Вашият отговор. С уважение Е. Алекандрова.
Отговори (2)
Отговор:
Здравейте,
Последиците при развод и при кончина относно имуществото Ви са принципни различни. режимът на разделност, брачният договор, както и придобиването на имот преди брака, "пази" имота (във Вашия случай жилището) само при развод. При наследяване преживелият съпруг във всички случаи е законен наследник и това не можете да промените приживе, дори завещанието е атакуемо и може да бъде отменено до размера на запазената част от наследството, тъй като съпругът има гарантирана от закона за наследството такава запазена част. Според мен най-сигурният начин само племенницата Ви да придобие целия имот е да й го прехвърлите, но не чрез дарение, а по възмезден начин, например срещу задължение за гледане и издръжка.
Адв. Д. Петков
Гр. София, 0896-709030, lawyerpetkov@dir.bg
За контакти
Отговор:
Здравейте, г-жо Александрова!
При развод, съпругът няма право на претенции върху имуществото на другия съпруг, придобито преди брака. Единственото изключение е ползването на семейното жилище от онзи съпруг, който отглежда децата, родени от брака.
Друго е, обаче, положението при смърт.
В този случай съпрузите се наследяват един друг, което означава, че преживелият съпруг наследява голям дял от имуществото на съпруга си.
Това е точно определено в чл.9, ал.2 от Закона за собствеността:
"Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория."
А в алинея трета се казва, че "Ако няма други наследници по предходната алинея, съпругът получава цялото наследство."
А, и още нещо - ако имате живи брат/сестра, племенниците няма да наследят изобщо. А ако нямате - друата/-гият племенница/-ик също ще получи дял от апартамента.
Това е положението по закон. Има опция за завещаване на имота, която би Ви облекчила.
Но, ако това е единсвеното Ви имущество, Вашият съпруг, в случай, че Ви надживее, би имал право да атакува завещанието, като накърняващо неговата запазена част (дял от наследството, който се полага на наследниците по закон, и е защитен от закона - т.е. има възможност да бъдат атакувани всички безвъзмездни сделки, за да бъде възстановена запазената част от наследството. Ето и възможните дялове на преживелия съпруг:
"Запазената част на съпруга е 1/2, когато наследява сам, и 1/3, когато наследодателят е оставил и родители. Когато наследодателят е оставил низходящи и съпруг, запазената част на съпруга е равна на запазената част на всяко дете. В тия случаи разполагаемата част при едно дете е равна на 1/3, при две деца е равна на 1/4, а при три и повече деца е равна на 1/6 от наследството."
По същата причина не Ви устройва и прехвърлянето на имота на племенницата Ви чрез дарение - то също е безвъзмездна сделка и може да се атакува на същото основание.
За това Ви съветвам да прехвърлите имота на племенницата си, като си запазите (НЕПРЕМЕННО!!!) правото на ползване върху жилището.
Дали ще й го продадете (може да е фиктивно) или ще й го прехвърлите срещу издръжка и гледане е Ваш избор.
Моят съвет е да направите второто, като си запазите правото на ползване за Вас и Вашия съпруг, до живот.
Така, хем имотът вече ще е на племенницата Ви и няма да се притеснявате какво може да се случи, хем няма да има риск тя да Ви изгони от собственото Ви жилище, ако (не дай, Боже) и хрумне някаква щуротия.
Пожелавам Ви успех!
С поздрав: адв. Симеонова
гр. София, бул."Васил Левски" 72
0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo
За повече информация: http://exlege.bg |
За контакти
Тагове
жилище
човек
деца
развод
кончина
претенции
имота
брака
режимът
разделност
чрез
договор
жилището
здравейте
имуществото
имот
преди
случай
преживелият
съпруг
случаи
завещанието
запазената
част
наследството
съпругът
закона
запазена
начин
племенницата
прехвърлите
дарение
срещу
гледане
издръжка
софия
право
положението
наследява
съпруга
заедно
възходящи
братя
сестри
техни
низходящи
получава
половината
трета
алинея
закон
атакува
наследодателят
оставил
равна
дете
запазите
правото
ползване
Популярни въпроси - Правни казуси
Виж всички въпросивъвод във владение на имот Сключена сделка за покупко продажба на недвижим имот.Нотариялният акт е под условие.Предаването владението на имота ще се осъществи два месеца след... Последен отговор - 6.08.2024 от адв.Галина Чанкова
2 ОтговориНеуредени сметки по регулация със съседите Здравейте, със съседите имаме неуредени сметки по регулация.Техният имот е маломерен и преди 30години им придадоха 80 кв. м от нашият имот.Водихме дела,... Последен отговор - 17.08.2024 от адв.Галина Чанкова
2 Отговориразделяне на имот Собственик съм на къща в село като 1/2 част съм придобила от завещание, а другата 1/2 част чрез дарение. Сега искам да разделя имота на две части - частта с... Последен отговор - 12.04.2024 от адвокат Милена Миткова
1 ОтговориНаследство от починал българин в Испания Здравейте, наследник съм на майка ми, починала в Испания преди 4 месеца. Ходя по мъките с документ изпратен от Испания, който трябва да представя в... Последен отговор - 30.11.2024 от адв.Галина Чанкова
1 ОтговориОтлагане на дело Съдията отложи делото (гражданско) поради неявяване на другата страна - ответник, както и адвоката му. В ранните часове на деня на делото ответникът е... Последен отговор - от
0 ОтговориЗадай въпрос!
Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!
Полезни сайтове
-
Топ класацията на българските сайтове