Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Кой е титулярът?

12.06.2016 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Имаме титул за собственост, издаден на "НАСЛ. НА ЕДИ-КОЙ СИ". Става дума за решение на поземлена комисия от 1994 г.: http://softisbg.com/dannies_blog/reshenie_7000_kopie_ot_originala_notarialno_zavereno_1.jpg

Въпросът е, кой всъщност е титулярът по него? От една страна, очевидно това са наследниците, както пише в титула. От друга, техните имена не са посочени и се налага всеки път да прилагат у-ние за наследници, за да се легитимират като собственици – точно така, както се прави при титул за собственост на името на праводателя (наследодателя).

									Ренета Стоянова

Ренета Стоянова Друго
Варна

Отговори (1)    Коментара (4)

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

13.06.2016

Отговор: Здравейте, г-жо Стоянова!
Това е принципът на издаване на решенията на Поземлените комисии - земята се възстановява на наследниците на едновремешния собственик. Имената им не се посочват изрично, за да се ускори процедурата - така се избягват споровете кой кому е наследник. Те се водят ИЗВЪН производството по възстановяване на земите.

Да, всеки път, когато се прави сделка с така възстановени имоти се налага да се издава актуално удостоверение за наследници. И наистина сделката се прави така, сякаш имате титул за собственост на името на наследодателя.
Единствената особеност е, че към времето на възсстановяване на земите той не е бил жив и не са могли да ги възстановят на негово име. За това се използва общото "наследниците на".
А кои точно са наследниците се установява отново и отново всеки следващ път.
За Вас и близките Ви щеше да е същото, ако се легитимирахте с нотариален акт на името на наследотателя. Няма никаква разлика. Та, конкретно на Вашия въпрос: титуляр на правото на собственост са всички наследници на общия наследодател. Те може да са различни в различно време, важното е да имат качеството на наследници на Георги Христов Ойнарски.
Това положение може да се ликвидира, ако направите доброволна делба между наследниците му. Или пък съдебна (по-бавна и по-скъпа е, но понякога се налага).
Ще се ликвидира и при прехвърляне правото на собственост, тъй като приобретателят ще стане титуляр на правото на собственост.

Пожелавам Ви успех!

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София, бул."Васил Левски" 72
0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com




За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											Ренета Стоянова

Ренета Стоянова

13.06.2016

Коментар: Много благодаря за изчерпателния отговор, адв. Симеонова! Само последното изречение поражда още един въпрос. Вие пишете: "Ще се ликвидира и при прехвърляне правото на собственост, тъй като приобретателят ще стане титуляр на правото на собственост."

Да, безспорно ще се ликвидира. Но нали при прехвърляне продавачите трябва да представят вписан документ за собственост, иначе не се съставя нот. акт за покупко-продажба (чл. 586, ал. 4 от ГПК)? Как на практика става вписването на такъв странен титул за собственост, издаден на анонимните наследници на еди-кой си? На чие име? Дали на името на "еди-кой си" (починалия наследодател)? Или направо на имената на наследниците, без да се съставя КНА? Или се съставя КНА по чл. 587, ал. 1 от ГПК, в който се посочват имената им и така съставеният КНА се вписва преди съставянето на нот. акт за покупко-продажба?







За контакти

											Ренета Стоянова

Ренета Стоянова

13.06.2016

Коментар: От друга страна, съдейки от текста на чл. 14, ал. 1, т. 1 и чл. 17, ал. 1 от ЗСПЗЗ, в решенията на ПК би следвало да са посочени имената на наследниците, само дяловете им – не.

"Влязлото в сила решение, придружено със скица, освен случаите по чл. 10, ал. 7, удостоверява правото на собственост и ИМА СИЛАТА НА КОНСТАТИВЕН НОТАРИАЛЕН АКТ за собственост върху имота. Когато с решението се възстановява правото на собственост върху земеделска земя на починал собственик, решението се издава ОБЩО ЗА неговите наследници. Дяловете на наследниците се определят съгласно Закона за наследството, БЕЗ ДА СЕ ПОСОЧВАТ в решението."

1. Възможно ли е документ с анонимни собственици ("насл. на еди-кой си") да има силата на КНА?
2. Действително, от текста "общо за неговите наследници" не става ясно, че трябва да се посочат поименно, но от уточнението, че дяловете им не се посочват, какво друго следва, освен че фигурират САМО имената им, без да се посочва какъв дял притежава, да речем, Иван, какъв – Стоян и т. н.
3. Непосочването на имената в решенията на ПК на практика означава, че поземлените комисиите масово са отхвърляли (не са признавали) представените им у-ния за наследници – нещо, което не може да си позволи дори и нотариус.



За контакти

											Ренета Стоянова

Ренета Стоянова

13.06.2016

Коментар: Бях на консултация при адвокат по друг повод, но излезе и отговорът на въпроса "Как на практика става вписването на такъв странен титул за собственост, издаден на анонимните наследници на еди-кой си? На чие име?"

Отговорът се дава в чл. 6, ал. 1, буква "а" от правилника за вписванията:

Чл. 6. (1) Подлежащите на вписване актове трябва да съдържат:
а) собственото, бащиното и фамилното име, местожителството и единният граждански номер на страните

Това означава, че решение на ПК, издадено на анонимните "насл. на еди-кой си" не е годен за вписване акт. Обаче, каза адвокатът, то си зависело от съдиите по вписванията, те били решавали по своя преценка. Можело и с у-ние за наследници, във всеки град било различно.



За контакти

											Ренета Стоянова

Ренета Стоянова

01.12.2016

Коментар: "Валиден документ за собственост ли е решението на поземлена комисия?" статия от 30.11.2016. http://softisbg.com/dannies_blog/validen-dokument-za-sobstvenost-li-e-reshenieto-na-pk.html


За повече информация: http://softisbg.com/dannies_blog/informativni-materiali.html | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Неуредени сметки по регулация със съседите Здравейте, със съседите имаме неуредени сметки по регулация.Техният имот е маломерен и преди 30години им придадоха 80 кв. м от нашият имот.Водихме дела,... Последен отговор - 17.08.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

въвод във владение на имот Сключена сделка за покупко продажба на недвижим имот.Нотариялният акт е под условие.Предаването владението на имота ще се осъществи два месеца след... Последен отговор - 6.08.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

разделяне на имот Собственик съм на къща в село като 1/2 част съм придобила от завещание, а другата 1/2 част чрез дарение. Сега искам да разделя имота на две части - частта с... Последен отговор - 12.04.2024 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - 30.03.2024 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив