Работна група от Националното сдружение “недвижими имоти” (НСНИ) готви регулаторна рамка за работата на брокерите, съобщи председателят на сдружението Иван Велков по време на семинар на тема „Имотите 2012: Нещата, за които не се говори”. Организацията отдавна работи по законовата рамка, която да регламентира дейността по сделките с недвижими имоти. Експертите настояват и за създаване на браншови регулаторен орган, който да следи за спазването на професионалната етика и да налага санкции на некоректните специалисти от бранша, коментира председателят на сдружението.
“Колкото по-подреден пазар станем, толкова повече можем да очакваме, че плюсовете ни като пазар и потенциaл могат да се развиват интензивно и прагматично”, обясни Иван Велков за Investor.bg. Според експерта взаимоотношенията между участниците на пазара не е наложително да са обект на държавно регулиране, колкото да са съпоставими с проевропейските тенденции за браншово саморегулиране. “Виждаме ролята на държавата по-скоро в санкционирането и по-стриктното прилагане на мерки при видимо наличие на нелоялна и некоректна търговска практика”, каза Велков.
България като член на Европейския съюз има задължението да въведе европейския стандарт за предоставяне на услуги от брокерите на недвижими имоти, който беше официализиран през юни 2010, допълни той. Пълното му прилагане от страна на брокерите обаче е препоръчително, уточни председателят на сдружението. В стандарта са дефинирани правата и задълженията на всички участници в процеса по предоставянето и получаването на услугата на брокера. Описани са ясно и конкретно задълженията както на посредника, така и на купувача и продавача.
Иван Велков добави, че на пазара на бизнес имоти, където става въпрос за междуфирмени взаимоотношения, практиката отдавна е надминала стандартите. По думите му за международния бизнес е важна унификацията на термини и практики, тъй като една и съща корпоративна фирма иска да ползва едни и същи услуги в различни географски точки. “Ако ни се налага да пътуваме в чужбина или да живеем и работим дългосрочно извън родината, е добре да знаем от какви права се ползваме и какви задължения имаме. В България сме оставили малко или много на втори план въпроса доколко сме съпоставими с други пазари в това отношение”, заключи Иван Велков.
www.imoti.net