Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Анализи

Добави коментар

Яну 26, 2012

Световният бизнес е песимист за икономическото развитие. Това сочи 15-ото традиционно проучване на консултантска компания PricewaterhouseCooper's сред 1258 изпълнителни директори за Икономическия форум в Давос, който започна вчера.
Оказва се, че всеки втори мениджър, или 48%, очаква спад на икономиката. Нещо повече - спрямо 2011 г. доверието намалява от 48% на 40 на сто. Най-малко са били оптимистите през 2009 г. - едва 21%. След това през 2010 г. се вижда скок на положителните нагласи за развитието на бизнеса до 31% общо, който продължава и през 2011 г.
За тази година едва 15% от ръководителите на компании са уверени в икономическия растеж на световната икономика. Техният дял е три пъти по-голям, когато става дума за управляваните от тях дружества оптимистите са 40 на сто.
Доверието на бизнеса намалява във всички региони на света с изключение на Средния изток и Африка, а европейските мениджъри са най-големите песимисти. Те са разочаровани от хода на глобалната икономика и темпото на възстановяване.
За Западна Европа основните притеснения на мениджърите са свързани с данъците и несигурността на финансовия пазар. Три четвърти от изпълнителните директори на компании от тази част на света са притеснени за нестабилността на капиталовите пазари и за отговора на правителствата срещу дълговата криза. Според 70% осигуряването на стабилност трябва да бъде приоритет номер 1 на техните управляващи.
В Централна и Източна Европа опасенията на бизнес елита са свързани най-вече с лихвите и корупцията.
Като цяло мениджърите виждат светлина в тунела по линия на търговията и инвестициите зад граница. 45% са оптимисти, че търговията ще става по-лесна, при 31% песимисти. Освен това желанието за пускане на нови продукти или услуги остава високо и постоянно се покачва в последните 5 години, сочи още проучването.
Китай е на първо място като най-привлекателна дестинация за бизнес зад граница. Прави впечатление обаче, че интересът към страната намалява от 39% на 30%. САЩ и Германия също влизат в Топ 10 наред с бързо развиващите се пазари като Индия и Бразилия. Щатите печелят 22% от гласовете на мениджърите, след тях са Бразилия с 15 на сто, 14% за Индия и 12 на сто за Германия. В десетката са още Русия, Великобритания, Франция, Япония и Австралия.
Все пак почти всеки втори мениджър – 47 на сто, е оптимист за ръста в следващите три години, като намалява делът на тези, които планират големи сделки зад граница в следващите 12 месеца – от 34 на сто на 28 на сто, показва проучването на PricewaterhouseCooper's.
Българският бизнес също е песимист за развитието си през следващите 12 месеца. Според проучване на „Маркетинг салюшънс“ 58% от компаниите очакват годината да е по-лоша като цяло за икономиката, а 45% - конкретно за тяхната фирма. Припомняме също, че традиционното световно изследване на асоциация „Галъп интернешънъл“, публикувано във в. „Класа“ преди време, показа, че песимистичните очаквания за икономиката през 2012 г. растат с 6 пр. пункта. 34% от анкетираните очакват икономически трудности и продължаваща криза, а оптимистите са 31%.

 

banks.dir.bg

 

 

 

 

 

 

http://banks.dir.bg/2012/01/26/news10395924.html

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив