Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Любопитно

Добави коментар

Юни 9, 2014

Китай е една от най-големите страни в света, но земята, годна за живеене, става все по-оскъдна. На фона на нарастващото население и растежа на все по-силната икономика правителството предприе план да изравни стотици планини, за да създаде земя за изграждане на градове.

Безпрецедентните планове за премахване на над 700 планини и напълване на долините с излишната пръст и скална маса предизвикаха остра реакция от страна на учените от различни области.

Събарянето се извършва без достатъчен предварителен анализ, предупреждават изследователи. Те посочват, че „не е направено достатъчно моделиране на разходите и ползите от създаването на земята… неопитност и технически проблеми забавят проектите и увеличават разходите, а въздействието върху околната среда не се преценява внимателно“. В статия, публикувана в списание Nature, трима изследователи от университета Чанг в Китай предупреждават, вече се наблюдават множество негативни ефекти от начинанието като замърсяване на въздуха и водите, ерозия и наводнения.

Премахването на планините е нещо, което никога не е правено в такива мащаби. То касае около една пета от населението на Китай – повече от 250 милиона души, живеят в планинските райони. Но начинът, по който се случва, предизвикава недоумение. В града Янан например „въздухът е често кафяв от прах поради това, че строителните екипи работят във ветровити дни без овлажняване на почвата“, пишат авторите. В същото време проектът в Янан е най-големият проект за работа върху терен, който се състои от навявани от вятъра дребни почвени частици, които могат да потънат, когато са мокри, а това може дадоведе до срутвания на сгради. Учените предупреждават, че такива проекти никога досега не са били използвани за градско строителство.

 

Източник: 1kam1.com

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив