Внесени данъци и осигуровки може да отидат за покриване на изтекли по давност задължения от 2009 г., тъй като те вече са част от единната сметка, чрез която всяка вноска в НАП отива за покриване на най-старото задължение, независимо за какво е направена. За да не се стигне до погасяване на дългове с изтекла давност задължените лица трябва първо да поискат отписването им, което не може да стане по служебен път, и след това да превеждат пари на бюджета. Задълженията до края на 2008 г. все още не са в единната сметка и не се покриват от новите вноски, дори да не са отписани, което може да бъде поискано до края на 2014 г.
"Не всички дългове отпреди 5 години обаче са с изтекла давност. Бих казал дори малка част от тях са, тъй като всяко предприето действие за събирането им спира давността и в повечето случаи тя се доближава до абсолютната 10-годишна", уточни говорителят на НАП Росен Бъчваров при представянето на новостите в данъчноосигурителната кампания за 2014 г. Съдебната практика, когато има предприето действие за събирането им, е разнопосочна, но в повечето случаи се признава, че дори само изпратена покана за доброволно изпълнение, независимо дали е получена, спира давността, тъй като се търси активност на кредитора, твърди Росен Иванов, директор на дирекция "Данъчноосигурителна методология".
За първа година хората, които имат доходи извън трудовите си договори и данъкът за тях се внася от възложителя, ще трябва да си го платят сами за последното тримесечие на годината. Това означава, че около 100 000 души, които през 2013 г. не са имали задължение към НАП в края на годината, през т.г. ще трябва да довнасят данък. Ако подадат декларацията до 10 февруари и го платят дотогава, имат право на 5% отстъпка. Правото да се възползват от тази отстъпка беше основният аргумент да се задължат те сами да плащат част от данъка си, но от НАП признават, че мярката може да бъде преосмислена и да се възстанови авансовото плащане за цялата година.
Друга новост от т.г. е самоосигуряващите се да заявяват, че правят плащане специално за социални осигуровки, за да не отидат те за покриване на старо задължение и така да загубят осигурителни права. Внасянето на парите обаче пак трябва да стане след подаване на специално заявление. Подобна опция през 2013 г. имаше само за здравните вноски.
През 2014 г. фирмите, регистрирани по ДДС, вече могат да минат на касова отчетност, ако желаят. Това означава, че ще се разплащат с бюджета, когато получат реално плащане от контрагентите си, а не при издаването на фактурата. "За целта обаче са въведени допълнителни правила, изисква се доста по-голяма отчетност и по-стриктно следене на разплащанията с контрагентите", коментира Бъчваров. Вероятно заради по-строгия контрол към мярката, която уж е в полза на бизнеса и опит да се намали междуфирмената задлъжнялост, няма голям интерес. Подадени са едва 96 заявления от фирми за преминаване към касова отчетност. При земеделските производители пък се въвежда т.нар. обратно начисляване на ДДС, с което трябва да се пресекат измамните схеми с източването на данъка чрез фиктивен внос и износ.
ОНЛАЙН
"Спестете си среща с НАП", е мотото на данъчноосигурителната кампания през т.г. данъчните ще залагат на все повече електронни услуги и на стимули за използването им. От 2015 г. например се очаква декларациите за данъка на физическите лица да се подават онлайн само с персонален идентификационен код, а не с електронен подпис, както е сега. За целта през т.г. трябва да се промени законодателството и софтуерът на НАП. Над 50 млн. декларации годишно се подават електронно. По изчисления на данъчните това спестява около 330 млн. лв. на хората и фирмите годишно. От НАП припомнят, че на банковите гишета в данъчните офиси в страната не се вземат такси, но за съжаление няма такива навсякъде. Може обаче да се плаща онлайн през сайта на НАП, където комисионите са под 1%.
Източник: в.Сега