Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Анализи

Добави коментар

Ное 14, 2013

България запазва 59-а позиция в света по наем на квадратен метър за магазин на главна търговска улица, показва изследването Main Streets Across the World на международната компания за недвижими имоти Cushman & Wakefield, представено от българската фирма Forton, партньорът й за България и Македония.

В проучването, проведено за 25-а поредна година, са сравнени 64 страни по данни към средата на 2013 г. Макар че общо са разгледани 334 локации, всяка от страните участва в класацията само с най-популярната си търговска улица.

За бул. „Витоша“ в София наемът е €40 на кв.м месечно, без промяна в сравнение с година по-рано. България запазва мястото си и го дели с Македония, която за първи път влиза в проучването. От европейските страни единствено естонската столица Талин има по-нисък наем – €30 евро на кв.м.
България слиза последователно в класацията, в която заемаше 26-ото място през 2006 г. с наем 120 евро на кв.м.

„Позицията на София отразява тенденцията на спад на наемите, която наблюдавахме до 2012 г. Тя беше естествен отговор на нарасналото предлагане на търговски центрове и засиления интерес на потребителите към тях. Видяхме отлив на търговски марки и посетители от центъра, но през последните 12 месеца тенденцията се променя. Бул. „Витоша“ се възстановява и наемите се стабилизираха. Новината може да се окаже положителна, защото за международните вериги се появява възможността да имат магазин на софийската главна търговска улица при едни от най-изгодните наеми в Европа”, казва Росен Генев, мениджър „Търговски площи“ във Forton.

Според Генев извършената реконструкция на булеварда и освобождаването на подходящи като размер помещения са още предпоставки за повече сделки с международни марки.

„Увеличеният брой на ресторантите и кафенетата възстанови потока от посетители. част от банките и телекомите, както и някои местни търговци, които заемаха големите квадратури, се оттеглиха. Виждаме, че интересът към техните площи е силен. Откриването на H&M на 14 ноември е категорично потвърждение за него“, казва Росен Генев.

Същата тенденция е отчетена и от партньорите на Forton - Cushman & Wakefield. Консултантите отбелязват, че макар и с малък дял от пазара, районът около улиците „Съборна“ и „Леге“ в центъра на българската столица се е оформил като мястото за предлагане на мода и бижутерия от висок клас. „Вследствие на това там наемите са до 40% по-високи от типичните на бул. „Витоша“, казва Росен Генев.

За втора поред година районът Коузуей Бей в Хонконг окупира върха на класацията с месечен наем 2082 евро на кв.м. На второ място е Пето Авеню в Ню Йорк, чието 11-годишно лидерство беше прекъснато едва в миналогодишното издание на проучването.

Наемите по основните търговски улици в света са нараснали с 3.2% в сравнение с миналата година. В 85% от локациите те са останали непроменени или са нараснали.

„Пето Авеню и Коузуей Бей запазиха титлите си на най-скъпите локации за търговията на дребно в света. Наблюдавахме растеж в почти всички от топ градовете по света в момент, в който международните марки продължиха да се конкурират за най-добрите позиции на най-търсените търговски улици“, коментира Джон Стракан, глобален директор за търговски площи в Cushman & Wakefield.

„Икономическите рискове за 2014 г. се запазват, но условията се очаква постепенно да се подобряват на повечето пазари. Натискът на търговците към най-добрите и най-търсени местоположения ще продължи. Но ограниченото предлагане и по-високите разходи за наем ще създадат препятствия за някои марки, което ще накара част от тях да се обърнат към алтернативни локации в близост до основните търговски артерии“, казва Мартин Махмути, старши анализатор за Европа в Cushman & Wakefield.


Източник: Economynews.bg

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив