Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Анализи

Добави коментар

Ное 12, 2013

Коментари: 1

Пазарът на имоти навлиза в нов етап на развитие – период, в който се очаква цените да се задържат на настоящите нива за по-дълъг период от време. "Възстановяването ще бъде бавен процес, но вече имаме основание да спрем да говорим за криза и да започнем да говорим за следкризисен период", посочва се в доклад на компанията Bulgarian Properties за тенденциите на пазара през третото тримесечие на годината.

"Цените на имотите реагират бързо на икономическите тенденции и показват точно и на разбираем език накъде вървят нещата, дали икономиката прегрява по време на възходящия цикъл, а по време на криза – колко сериозна е тя и кога ще започне излизането от нея, пише още в анализа. Според компанията вече се виждат ясни сигнали за започнало възстановяване – ръст при обема на продажбите, спиране на спада в цените, ръст на обема на новоотпуснати кредити и други.

"Тенденциите, които се затвърдиха през изминаващата вече година, е че дъното е достигнато, цените спряха да падат, имотният пазар се уравновеси и стабилизира, сделките нараснаха и започна процес на бавно, но сигурно излизане на пазара от кризата", заключават експертите.

"Това се случи от една страна благодарение на постоянно нарастващия интерес и покупки на ваканционни имоти по морето от руски купувачи, ефектът от който преля и в другите пазарни сегменти, а от друга – на относителната икономическа стабилност, спада на лихвените проценти по ипотечните кредити до най-ниските им стойности от пролетта на 2006 г. и нарасналия в резултат на това обем на новоотпуснатите кредити, както и на все повечето имоти, обявени на реални пазарни цени", посочва се в доклада.

Изминалото тримесечие е било динамично - както в летните курорти, така и в големите градове. Запитванията от страна на потенциални купувачи са се увеличили с 20% на годишна база, а обемът от сделки с имоти по данни на компанията е нараснал с 5% спрямо третото тримесечие на миналата година.

Най-многобройни и през третото тримесечие продължават да бъдат руските купувачи - те съставляват около 40% от всички купувачи на жилищни и ваканционни имоти през изминалите 3 месеца, сочат още данните на посредника. Втората по големина група на пазара са българските, които купуват основно в големите градове и най-вече в София.

Компанията отчита 10% ръст на сделките в София за периода юли – септември. Цените се движат между 720 и 750 евро през последните 1-2 години, като през третото тримесечие средната цена на сключените сделки е била 741 евро/кв.м. при 747 евро/кв.м. през второто тримесечие и 710 евро/кв.м. за третото тримесечие на 2012 г. Средната обща цена на закупените апартаменти в София е без съществено изменение и през изминалите три месеца е 64 200 евро, изчисляват от компанията.

 "Тези данни и данните, които събираме в месечен индекс на база офертни цени на имотите в София, сочат, че дъното вероятно е било през втората половина на 2012 и началото на 2013 г. Вече можем да говорим за започнало възстановяване на пазара в столицата, като разбира се, това в никакъв случай не означава, че възстановяването ще се изразява в бързо нарастване на цените, а по-скоро ще доведе до умерен и устойчив растеж в средно и дългосрочен план, тясно свързан с макроикономическите показатели", коментира се в доклада.

Компанията отчита и ръст на интереса и сделките в луксозния сегмент. "През 2013 г. стартираха нови знакови проекти в премиум класа както в София, така и във Варна и в някои от морските ни курорти, където руските купувачи са по-активни. Като цяло, финансово обезпечените купувачи все по-трайно се завръщат на пазара на елитни имоти и сключват все повече сделки", констатират експертите.

Продажбите в морските ни курорти през лятото са нараснали с 20 на сто на годишна база през лятото, като се отчита и повишение на цените. Средната цена на продадените апартаменти в Слънчев бряг за третото тримесечие по данни на компанията е достигнала 570 евро на кв.м. спрямо 490 евро за същия период на 2012 г. и 550 евро за второто тримесечие на 2013 г. Средната цена на закупените в комплекса апартаменти достига 33 700 евро.

Същевременно обаче пазарът на имоти в ски курортите остава под натиск. Търсенето е слабо и цените там не успяват да се стабилизират, посочва се в доклада.

Средната цена на продадените апартаменти в Банско през третото тримесечие достига 375 евро на кв.м., което представлява спад от 6% спрямо второто тримесечие, когато е била 400 евро/кв.м., и спад на годишна база отново с 6%. Бюджетите за покупка непрекъснато се свиват през последните години и до момента за 2013 г. средната цена на закупените апартаменти в Банско е 25 400 евро при нива от около 40 000 евро за 2009 и 2010 г. и 35 000 евро за 2011 г.

Подобна е ситуацията и в Пампорово – там средната цена на продадените апартаменти също е 375 евро/кв.м. Боровец продължава да държи най-високите цени и сделки се сключват при на нива средно около 600 евро/кв.м. Що се отнася до пазара на селски имоти, и там руските купувачи са най-активни и съставляват около 30% от общия брой на купувачите на селски имоти за третото тримесечие. Интересът им е концентриран в селата около Бургас, Стара Загора, Пловдив и Ямбол.

Втората по големина група купувачи на селски имоти са британците (20%) – доколкото те все още купуват имоти в България, то те са най-активни в сегмента на селските имоти. Интересът им е насочен към селата около Велико Търново, Пловдив и Видин.

Българските купувачи все още не са толкова активни при покупките на селски имоти – те съставляват около 10% от купувачите. Има интерес и индикации за търсене на вили, преместване на по-спокойно място, но редица фактори засега отлагат реализацията на тези амбиции – общоикономическа несигурност, други приоритети, покупка на първи дом в града и други.

Селските имоти в България привличат най-разнообразни клиенти по националност – белгийци, канадци, естонци, италианци, германци, французи и други. През изминалите месеци са преобладавали сделките с по-скъпи и готови за живеене къщи и поради това средната цена на продадените селски имоти за третото тримесечие е 22 300 евро при 19 400 евро за предходното тримесечие, отчитат от компанията. Обемът продажби на селски имоти продължава да бъде на нива около 80% по-ниски от тези по време на бума, а средните цени, на които се реализират сделки, са с около 20% по-ниски от цените в пика.


Източник: Investor.bg

 
 

Добави коментар

 

Коментари: (1)

В начален. Цената на м2 е 20 ПЪТИ по-ниска от цената на м2 в Истинска Европа . Няма пазар при политическа криза !!!

Още публикации

Тагове

имоти

  
период
  
цените
  
нива
  
време
  
възстановяването
  
процес
  
вече
  
говорим
  
криза
  
посочва
  
компанията
  
тенденциите
  
пазара
  
третото
  

тримесечие

  
имотите
  
бързо
  
започнало
  
възстановяване
  
ръст
  
обема
  
спада
  
кредити
  
други
  
година
  
дъното
  
сделките
  
експертите
  
страна
  
интерес
  
ваканционни
  
купувачи
  
пазарни
  
цени
  
доклада
  
курорти
  
големите
  
градове
  
годишна
  
база
  
обемът
  
сделки
  
данни
  
спрямо
  
руските
  
съставляват
  
около
  
изминалите
  
месеца
  
сочат
  
данните
  
втората
  
големина
  
група
  
купуват
  
софия
  
компанията
  
отчита
  

евро

  
последните
  
години
  
средната
  
цена
  
била
  
второто
  
2012
  
закупените
  
апартаменти
  
2013
  
морските
  
сключват
  
лятото
  
продадените
  
достига
  
банско
  
спад
  
покупка
  
продължава
  
селски
  
най-активни
  
купувачите
  
интересът
  
селата
  
пловдив
  
българия
  
по-ниски
  

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив