Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Статии

Добави коментар

Окт 9, 2013

Коментари: 1

Всеки продавач на имот иска да си осигури максимална защита и спокойствие по време на сделката.  За тази цел е важно да е добре запознат с реда и процедурите, за да не се превърне в неволен нарушител на закона. Преди години например нямаше проблем заплащането да стане в брой, дори за големите суми. Сега обаче това е различно.

купувачът трябва да плати по банков път, ако продажната цена е над 10 000 лева, информира адвокат Милена Миткова. Няма значение дали неговите пари са в банкова сметка или не. Но плащане „на ръка“ над гореспоменатата сума е недопустимо.

Първо двете страни отиват при нотариус и подписват нотариалния акт. В него се описва, че парите ще бъдат платени в същия ден по банков път. След това се отива в банката и купувачът превежда парите.

В основанието за плащане се описва за какво е сумата – продажна цена за конкретния имот. После продавачът или се обажда на нотариуса, или се връща в кантората му, за да потвърди плащането. Едва тогава нотариусът пуска нотариалния акт за вписване, уверява юристът.

Преди финализиране на сделката е абсолютно задължително продавачът да сключи предварителен договор с купувача, твърди е брокер Антон Илиев. В договора се описват всички подробности и стъпки по сделката. Най-важната част от предварителния договор е фиксирането на продажната цена и капарото/задатъка, който продавачът трябва да получи, преди да отиде при нотариус.

Предварителният договор е необходим в случай, че купувачът реши да преведе по-малка сума от договорената в деня на нотариалното прехвърляне. Ако страните са се договорили само устно, това е напълно възможен сценарий. Затова предварителният договор не е за подценяване, убеден е брокерът.

Ако купувачът не спази писмените договорки, продавачът има право да задържи капарото. С него до известна степен ще компенсира загубеното време в преговори. Но ако няма нищо „черно на бяло“, тогава отива при нотариус да продаде имота си на човек, който му е дал само „честната си дума“. А дали ще я изпълни, ще се разбере след излизането от нотариалната кантора. Особено ако прехвърлянето стане на данъчна оценка, а не на реалната продажна цена.

 
 

Добави коментар

 

Коментари: (1)

При продажба на имот няма честна дума !!! Помнете, думите на купувача : "Никой не може да ти даде това, което аз мога да ти обещая ..."

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив