Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Статии

Добави коментар

Сеп 17, 2013

Няма човек, който да е застрахован от недобросъвестни съседи. Какво бихте направили, ако във ваше отсъствие собственикът на съседен имот премести оградата във вашата територия и си построи къща там? Навлизането и незаконната постройка дори могат да бъдат отразени в новия кадастрален план.

Още по-заплетен става казусът, когато възражението на ощетените собственици имотът да бъде отразен по имотните граници, съвпадащи с регулацията, бъде отхвърлено от Агенцията по кадастъра (АГ). Експертите разкриват дали е възможно чрез промяна на регулацията или по друг начин съседът-узурпатор да узакони отнетата площ.

Специалистът Александър Руменов обяснява как може да стане промяната на регулацията. Това се случва или с влизане в сила на нов ПУП, или с промяна на същия. Процедурата е уредена в чл.14-18 ЗУТ.

В закона е уредено, че промяната на страничната регулационна линия може да стане въз основа на предварителен договор между собствениците на съседните УПИ. Отбелязването на нови постройки в кадастралната карта е без значение, тъй като кадастралната карта и регистри не играят роля за правото на собственост.

Относно възражението до АГ за отразяването на границите по регулация следва да се има предвид дали регулацията, на която потърпевшият се позовава, е била приложена, подчертава Руменов. Съществува възможност за построената къща да е издадено удостоверение за търпимост и по този начин да е узаконена.

Редът за установяване на вярна имотна граница е регламентиран в чл.53 от ЗКИР в § 6 от ЗУТ, посочва адвокат Милена Миткова. По думите й са налице две възможности.

При грешка в местоположението на имотната граница и при съгласие на всички заинтересовани собственици, по тяхна молба от службата по кадастъра или от техническата служба (при непредадени от общинската администрация кадастрални планове в Агенцията по кадастъра) на място се установяват непълнотите или грешките в кадастралната карта и кадастралните регистри и се изготвя констативен акт. Той се подписва от съставителя, заявителя и пряко заинтересованите собственици.

Измененията в кадастралната карта и кадастралните регистри се одобряват със заповед от изпълнителният директор на Агенцията по кадастъра или от овластен от него началник на служба по кадастъра, или по досегашния ред, предвид разпоредбите на § 6 ЗУТ. Заповедта се съобщава на заинтересованите лица и може да се обжалва по реда на Закона за административното производство (ЗАП) пред съответния Окръжен съд.

Вторият вариант е наличие на спор относно местоположението на имотната граница, т.е. спор за материално право. При това положение той се решава само по съдебен ред, допълва адвокатът. В този случай непълнотите и грешките в кадастралната карта се отстраняват в съответствие с влязлото в сила съдебно решение.

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив