Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Анализи

Добави коментар

Юни 10, 2013

България е втора в Европейския съюз (ЕС) по дял на населението, което живее в собствени жилища, сочат данни на Европейската статистическа служба Евростат. Изпреварва ни само Румъния, където е отчетено, че през 2011 г. близо 97% от населението е живяло в собствено жилище, като собствениците с ипотечен кредит представляват нищожен дял от населението. У нас делът на собствениците, включително тези, които са купили жилището си с кредит, е около 95 на сто, като поравно (по около 48%) живеят в къщи и апартаменти. съизмерим дял на населението, обитаващо собствени жилища, е отчетен в прибалтийските републики и държавите от Централна Европа, както и в Хърватия, която става член на Евросъюза от юли.

Германия е страната от ЕС с най-малък дял от населението (малко над 53 на сто), което живее в собствено жилище, сочат още данните. Останалите обитават жилища под наем, като по-голямата част от тях живеят в жилище, наето по пазарни цени. Освен в Германия, делът на наемателите е най-голям в Дания, Холандия и Швеция. Той обаче се свива за сметка на населението, което е купило собствено жилище с ипотечен или друг кредит.

Въпреки че българите живеят предимно в собствени жилища обаче, голяма част от тях отделят над 40 на сто от доходите си за разходите по тях. В рисковите групи попадат жените, населението над 65 години, домакинствата с ипотеки и други кредити, както и наемателите на жилища на пазарни цени и наемателите на жилища с намалени цени (общински и други ведомствени жилища).

Средно за ЕС през 2011 г. 11,5% от населението е живяло в домакинства, които са харчели над 40 на сто от разполагаемите доходи за жилищните нужди. Най-висок е делът на населението с прекомерни жилищни разходи в Гърция, Дания, Великобритания, Германия и Холандия, но в общия случай прекомерните разходи се формират заради вноските по ипотечни кредити. Най-нисък е делът на домакинствата с прекомерни жилищни разходи в Кипър и Малта (под 3% и за двете страни).

Оказва се също така, че България е втора в ЕС по дял на населението, което обитава претъпкани жилища с по няколко домакинства, често – от различни поколения, които не разполагат със собствени стаи. Делът на българското население, което страда от липсата на достатъчно пространство в жилището, достига 47,4 на сто, като ни изпреварва само Румъния с 54,2 на сто. След нас са Полша (47,2%) и Унгария (47,1%). Най-нисък е делът на населението, обитаващо претъпкани жилища, в Холандия (1,7%) и Белгия (2,2%). Средното за ЕС ниво достига близо 17 на сто.

България се нарежда и в челните редици на ЕС по липса на вътрешна баня и тоалетна в жилищата, като с този проблем най-често се сблъскват домакинствата в риск от бедност. Единствено в Румъния е отчетено, че по-висок дял от населението в риск от бедност обитава жилища без вътрешни баня и тоалетна.

Най-сериозният проблем на жилищата в ЕС като цяло обаче се оказват течащите покриви, отчитат от Евростат. Голяма част от европейското население освен това е изложено на риск от прекомерен шум, като България в случая се нарежда сред страните-отличнички, според Евростат.

Над 15 на сто от европейското население живее и в региони с екологични проблеми, като делът на българското население, изложено на екологични рискове, е съизмерим с този на европейско ниво. Над 27 на сто от българското население обаче живее в райони с висока престъпност и вандализъм, докато средното за ЕС е малко над 14%.


Източник: www.investor.bg

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив