Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Анализи

Добави коментар

Май 31, 2013

Според Хулио Гарсия Бургес, директор на Дирекция "Управление на отпадъци" на ЕК политиката на страната ни трябва да бъде насочена към създаването на икономически стимули в областта на отпадъците, като това ще доведе до частни инвестиции без финансова тежест върху публичните бюджети. Той призовава да се възползваме от отпадъците. Те не само не ни пречат, те се рециклират, създават работни места и ръст в икономиката.
 
Това стана ясно по време на Международния форум и изложба за енергийна ефективност и възобновяема енергия, Интелигентни сгради, Управление на отпадъци и рециклиране и Асансьорни уредби, органазирани от Виа Експо в София.
 
Над 65 висококвалифицирани лектори от цяла Европа дискутират различни аспекти на „горещите” теми.

В изказването си г-н Ян ван Дайк от Холандската асоциация на професионалистите в областта на опазването на околната среда подчерта, че центровете за рециклиране на домакински отпадъци играят все по-важна роля за разделното събиране на битови отпадъци не само в Холандия, а в цяла Западна Европа.
 
Жулио Гарду от Асоциацията на инженерите по опазване на околната среда и планирането в Италия даде пример със Сардиния. През 2003 г. тя е на последно място като процент на разделно събиране – около 2% от всички отпадъци са се събирали разделно. В рамките на 1 година тя постига ръст - до 4%. Шест години по-късно Сардиния достига 45% разделно събиране на отпадъци. Няколко са важните стъпки, довели до този рязък ръст. Постигнато е споразумение за спиране на стоки, чийто опаковки не могат да се преработват в Сардиния. Въведена е система за възнаграждаване и съответно на наказване като функция на процента разделно събиране на органични отпадъци, постигнат от всяка община. Публично финансиране на заводи за качествено компостиране и преобразуване на съществуващите заводи за био-стабилизация, както и за рециклиране на органичните отпадъци. Най-ефективна мярка се оказала системата за възнаграждения и наказания. Тя променила навиците на населението, защото водела до по-високи или по-ниски такси.
 
Атлантос и Крест груп представиха "PYROWASTE" - технологично откритие за рециклиране на битови и индустриални отпадъци. Напълно автоматизираното устройство е предназначено за използване в малки, средни и големи населени места, за екологично чисто депониране на твърди битови и промишлени органични отпадъци. За разлика от обичайните традиционни технологии за изгаряне, при третирането на отпадъци в PYROWASTE. Няма вредни емисии. Устройството може да се настрои за добив на синтетичен газ, електричество и топлина. Производството му ще стартира през септември.
 
Една от най-добре представените български фирми на изложението е Recycling Bulgaria. Тя е специализирана в разработване и доставка на технологии и цялостни решения в сферата на рециклирането. В сътрудничество с немския гигант Eggersmann Group, Recycling Bulgaria откриха завода за преработка на битови отпадъци край Варна. Инвестицията е около 50 милиона лева. Капацитетът на инсталацията е 50 тона на час. По изчисления на специалистите ежедневно Варна генерира между 300 и 390 тона боклук. Заводът може да поеме сметта не само на малките общини в региона, но и на по-голямата част от Североизточна България. На следващ етап ще бъде изградена инсталация, която ще позволи органичните отпадъци да се преработват в електрическа енергия.
 
От Recycling Bulgaria съобщиха, че от началото на 2014 г. ще започне тестовото биологично обработване на отпадъци в нов завод за преработка на битови отпадъци край София /в Хан Богров/. До началото на октомври т.г. ще приключи строителната част и ще започнат „студените“ тестове.
 
Заводът е единственият проект за такъв модерен начин на третиране на отпадъците, който се реализира в България по европейската оперативна програма "Околна среда". Той ще бъде изпълнен от консорциума „Егерсман и Ко”. Отличава се с най-висока степен на автоматизация. След преработка на зелените и хранителните отпадъци ще се получава компост за торене, както и електричество и топлоенергия от биогаз. Предвижда се инсталацията край София да обработва 20 хил. т растителни и 24 хил. т хранителни отпадъци годишно и да се получават компост и биомаса за производството на 4.5 хиляди мегавата електроенергия годишно.
 
Много посетители привлича щандът на „Hermes Solar”. Това е компанията с най-високо технологичната производствена линия за български соларни панели. Стремежът й е да се превърне във водещ производител на PV панели в Европа и света.
 
Сред много посещаваните щандове е и на „Умен дом”. Прибирате се у дома и с едно натискане на копче на телефона си включвате отоплението, дърпате завесите, пускате любимата си музика, спирате алармата и стартирате фритюрника. Това предлага „Умен дом”. Специалистите ни показват как с едно устройство могат да се контролират множество други електронни устройства. Или как домът ни става по-интелигентен.
 
„Умен дом” е сред участниците в международната изложба „Интелигентни сгради /Smart Buidings/”. Тази концепция придобива все по-голяма популярност и се асоциира с икономичност, здравословна среда, екологична ангажираност, комфорт и сигурност. "Интелигентни" са тези сгради, които отговарят в максимална степен на потребностите на обитателите си и на обществото и могат адекватно да реагират както на техните изисквания, така и на променящите се външни атмосферни условия.
 
Другата голяма новост на тазгодишното изложение е първото специализирано изложение „Асансьори и ескалатори”. „Благодарни сме на колегите от Виа Експо, че ни поканиха да участваме, тъй като по този начин клиентите могат да видят на място продуктите, които предлагаме и да установим нови бизнес отношения”, коментира г-жа Татяна Кипрова, маркетинг специалист в компанията за асансьори и ескалатори “Лифтком”.

Именно ескалаторите на Лифтком превозват хилядите пътници в метрото в София. Техните асансьори и ескалатори се използват от клиентите на 90% от българските молове. „Не мога да кажа, че икономическата криза се е отразила на нашия сектор. Все пак от 2010 г. насам работим основно за външни пазари. Редица компании и частни жилища от Русия, Македония, Италия и Турция закупуват от нас асансьори и движещи се пътеки.

У нас няма отношение по тези въпроси. Дори един асансьор да е над 30-годишен и да е вече опасен за ползване, живущите не могат да се споразумеят да го сменят, тъй като не всички в кооперацията имат средства, а законът не ги задължава. Оттук произтичат и все по-зачестилите инциденти с хора в заседнали или пропаднали асансьори. На руския пазар, когото обслужваме, хората и фирмите са законово задължени да сменят асансьорите на всеки 25 години”, коментира г-жа Кипрова.
 

Източник: www.1kam1.com

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив