Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Статии

Добави коментар

Май 10, 2013

Решили сте да си закупите ново жилище, но нямате достатъчно пари? Пред вас стоят следните възможности – да вземете ипотечен кредит или да се споразумеете със строителна фирма за имот на по-ниска цена. Въпросът е кой е по-разумният вариант.

Разликите са големи, твърди брокер Антон Илиев. За получаване на кредит от банка, кандидатът най-напред трябва да се увери, че отговаря на условията на банките за ипотечен кредит.

Това най-сигурно става след кандидатстване в 2-3 банки и получаване на одобрение „по доходи“. Най-общо това означава банката да е сигурна, че доходите, които лицето получава, са стабилни и достатъчни, за да може да обслужва кредита си ежемесечно.

банката ще изисква самоучастие в сделката. Например, ако искате да си купите двустаен тухлен апартамент за 40 000 евро, ще трябва да разполагате с минимум 20% от тази сума или в случая 8 000 евро. Останалата част от 32 000 евро е възможно да ви бъде отпусната от банката, ако тя одобри избрания от вас апартамент и го оцени на същата сума.

Със строителна фирма нещата стоят по друг начин, коментира брокерът. Там са възможни най-различни гъвкави схеми за покупка на изплащане. Съществен недостатък обаче представлява значително по-краткият срок, в който всеки строител/инвеститор иска да получи 100% от сумата

Строителите рядко се съгласяват на схеми на изплащане, които са  по-дългосрочни от 24-36 месеца, предупреждава експертът. Това може да направи месечната вноска непосилно висока.

Представете си месечна вноска от 1500 евро. Ако тя не е проблем за вашия семеен бюджет, значи спокойно можете да се запътите към някоя строителна фирма, казва Илиев в заключение.

При закупуване на имоти „на зелено“ законът ви защитава, давайки ви възможност да потърсите правата си в съда при неизпълнение на договора за строителство, обяснява адвокат Милена Миткова.

Доколко е разумна подобна инвестиция, не може да се отговори еднозначно. Дали в криза или не, няма гаранция, че строителят ще започне и завърши обекта в срок, подчертава юристът. Или още по-лошо – дали въобще ще го довърши.

Дори и коректна фирма би могла да изпадне във финансови затруднения – отказано кредитиране, друг строителен обект, който няма продажби и т.н. Такава инвестиция е отчасти оправдана, само ако имотът е с топ локация, а цената му е ниска.

Миткова допълва, че все пак има възможност строителят да гарантира изпълнението на задълженията си по договора с т.нар. „банкова гаранция“. Най-общо казано в този случай, ако обектът не бъде изпълнен, гаранцията ще послужи за обезщетение към клиента

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив