Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Статии

Добави коментар

Ное 14, 2012

Коментари: 1

Напълно възможно е купувачът и продавачът да бъдат представлявани от един и същ брокер. Конфликт на интереси не може да има, твърди консултант Енчо Коринов. Брокерът получава комисионна, само ако сделката се осъществи. Той не е консултант, получаващ възнаграждение независимо от крайният резултат.

Целта е интересите на продавач и купувач да се съвместят при най-добри условия за всяка от страните. В противен случай сделка и съответно доход за посредника няма да има. Посредникът не се бори с противник и не цели конфронтация, а от там и защита. Неговата цел е да обедини интересите, за да се получи продажбата.

Според брокер Емилиян Кърчев работата е един и същ брокер е възможна само при едно единствено положение – брокерът да не е професионалист. Специалистът е на мнение, че даже е желателно брокерът да комуникира и с двете страни. Така се скъсява пътят на комуникация, изчезва дозата съмнение, подходът е по-гъвкав и калкулативен. Преговорите също вървят много по-леко.

Ако очаквате от брокера да ви помогне за договаряне на условия, е много вероятно да се стигне до конфликт на интереси, смята консултант Георги Палпурин. А в случай, че и ответната страна очаква същото – е направо неизбежно.

Ако вие си водите преговорите и сте наясно къде са конфликтните точки и как да изкарате максимума за себе си от сделката, а брокерът се явява като медиатор при договарянето, няма проблем. В този случай обаче не е хубаво брокерът да е наясно бързате ли за продажбата, каква е долната граница, при която сте готов да продавате, притиснат ли сте за средства и т.н.

Респективно, ако купувате – каква е горната ви граница, колко държите на имота, имате ли срок за нанасяне и друга информация, която би била полезна на ответната страна, Ако брокерът не е нает да защитава материален интерес, тя не би трябвало да му е необходима.

Палпурин е на мнение, че брокерът все пак ще се чувства много по-комфортно, ако работи само с едната страна по дадена сделка. Така няма да се раздвоява и гони интереса само в една посока.

Брокерът е посредник. Посредник означава лице, което съдейства и помага на страните да постигнат съгласие и взаимно удовлетворение от преговорите при покупко-продажба на недвижим имот, обяснява брокер Десислава Щебетовска. Тя обръща внимание на въпроса за психологическата подкрепа и съдействие.

В сделката има две страни – продавач и купувач. Едната страна иска да продаде, другата – да купи. Няма как да има конфликт на интереси, когато открито седнеш с хората и водиш преговори заедно с тях, убедена е Щебетовска. В началото те трябва да знаят какво искат, защо го искат и как и кога го искат. Респективно – защо продават, какво продават и къде продават.

Накрая е важно всички да са доволни, да се чувстват добре и да знаят, че сделката им е успешна за самите тях. Няма по-голяма награда от доволни клиенти, които после стават добри приятели и те препоръчат на свои приятели, заявява експертът. Конфликт на интереси може да има, само ако липсва комуникация, ако има фалш или недоизказани думи. Всичко е въпрос на преговори, нагласи и взаимно разбирателство.
 
Доволните клиенти (продавач и купувач) са най-добрата реклама за един брокер. Следователно той трябва да направи така, че и двете страни да останат удовлетворени от сделката. Продавачът търси колкото е възможно по-висока цена. Тогава задачата на брокера е да го свърже с купувача, който предлага по-висока цена. Така всички ще останат доволни, дори и комисионната за брокера ще бъде по-голяма.

 
 

Добави коментар

 

Коментари: (1)

Това, което казват колегите по-горе е вярно при днешния пазар . Преди години продавач и купувач нямаха опит и ставаха едни неща аааа ! --- При нужда от бърза сделка е добре да имате брокер с права да работи и от двете страни. --- При желание за продажба на най-високата възможна продажна цена или най-ниската възможна покупна цена не е добре да работите с непознат брокер, който ще разнася информация из пазара. --- Липсата на Съдебна практика е в полза на работата за двете страни. След време задълженията ще се изчистят и ще има по-малък риск. Пример: Предстои ремонт на покрива и всеки собственик ще трябва да плати около 10 000 лева. Има такъв случай на Попа, София. Ако брокерът не каже на купувача и му свали с 5000 евро цената ще го заблуди. --- Какво става ако брокерът има изключителни права ? Ако продавачът бърза, а брокерът иска две комисионни ще откаже ли сделка с купувач, предложен от друга агенция. --- Коректно е в при договаряне на правата на брокер, работещ за двете страни, да бъде задължен да предлага имота и на клиенти на други агенции. Ако успее да направи двойна сделка - добре, но да не пречи на продавача или купувача като иска две комисионни на всяка цена. --- При двойна сделка не е добре брокерът да препоръчва нотариус на страните !!! Поздрави,

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив