Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Любопитно

Добави коментар

Сеп 12, 2012

Институционалните инвеститори съсредоточават средствата си върху ключовите пазари на имоти в Европа

Водещи фонд мениджъри все по-често изключват от своите паневропейски фондове за инвестиции в имоти периферните европейски пазари, съобщи Financial Times.

Тенденцията предизвиква отявлен спад на сделките в Южна Европа и вероятно ще изправи сектора на имотите срещу политиците, отбелязва изданието.

Компании като Fidelity Worldwide Investment, петата по размер на активи под управление в света, и Standard Life Investments - една от най-големите във Великобритания, създават фондове, които странят от Испания, Ирландия, Италия, Португалия и Гърция.

"Всъщност паневропейски на практика означава около половин дузина държави в сърцето на Европа", посочва Брус Диър, който ръководи отдела за недвижими имоти в Лондон на адвокатската кантора Eversheds.

"Фондовите мениджъри се отдръпват от периферията на Европа, за да направят инвестициите по-привлекателни. Това е една тиха, но важна революция. Тя означава, че фондовата индустрия преначертава картата на европейските инвестиции по-агресивно, отколкото би им се искало на политиците", допълва той.

Отдръпването на институционалното финансиране вероятно ще е болезнено за пазарите на имоти в Испания и Ирландия, които се сринаха след 2008 г. и дърпат икономиките назад, предизвиквайки опасения за бъдещето на единната европейска валута.

Т. нар. първостепенни пазари на бизнес имоти – водещите германски градове, Лондон и Париж, привлякоха около една трета от институционалните инвестиции в недвижими имоти в Европа през 2011 г., припомня изданието От началото на тази година на същите тези пазари се падат около 64% от институционалните инвестиции, показват данни на Real Capital Analytics.

В същото време сделките на пазарите на бизнес имоти в Испания и Италия са паднали с над 90% през трите месеца до края на юли. В Испания са регистрирани едва три сделки в сравнение с 58 през първото тримесечие, а в Италия само две сгради са сменили собствениците си в сравнение с 56 през предходния отчетен период, показват данните на Real Capital Analytics.

По статията работиха: Цветина Борисова, редактор Миглена Иванова
Източник: investor.bg
 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив