Неприятен е момента, когато забележим, че имота, който сме купили има недостатъци. Под недостатъци разбираме – теч от покрива, напукани стени, мухъл и т.н.
продавачът, по принцип, е длъжен да уведоми купувача за недостатъците на имота, който продава. Случаят, в който той не носи отговорност е когато купувача вече е знаел за тях.
Ето защо, когато сключвате договор за продажба, трябва веднага да съобщите за забелязаните от вас недостатъци възможно най-скоро. Уведомлението е добре да се направи чрез нотариус или писмено, но има вариант и да е устно.
При направено от вас уведомление за недостатъци имате следните опции:
-
Да поискате от съд договора за продажбата да бъде анулиран и да получите обратно платената от вас сума, в която влизат и всичките ви разходи като – такси, хонорари и т.н.
-
Да договорите намаляване на цената на имота, а продавача да ви върне част от парите.
-
продавачът сам да отстрани недостатъците.
Съществуват и „скрити” недостатъци, които не могат да се забележат по време на огледа на имота, а възникват малко след покупката. В този случай имате срок от една година да съобщите за тях, а ако продавачът не ви е уведомил за въпросните недостатъци предварително, срокът е три години.
Най-общо казано – вие сте длъжни да докажете пред съд, че имотът има недостатъци и че сте направили уведомление или да докажете, че продавача вече е знаел за недостатъците на имота, който продава.
продавачът не носи отговорност за недостатъци в един единствен случай : когато продажбата е извършена чрез принудително изпълнение.
автор: Илияна Тонева