4 съдебни експертизи, поискани от близо 100 частни лица и две организации - Асоциацията за европейска интеграция и права на човека (АЕИПЧ) и Бизнес-експертен съвет (БЕС) пловдив - ще доказват чистотата на въздуха, която пловдивчани са дишали в периода 2007-2011-та година. Експертизите са комплексна, авто-техническа, екологична и техническа с вещо лице- озеленител. пловдивският Окръжен Съд даде ход в четвъртък на първото заседание по безпрецедентното дело за мръсен въздух под тепетата, което е изключително интересно заради факта не толкова, че е първо у нас, а че няма финансови претенции към ответните страни. Още преди да стартира еко-процеса, ищците заявиха публично, че не целят финансов дивидент от заведеното дело, а да получат гаранции, че Община пловдив и РИОСВ ще приемат мерки за чистотата на въздуха в града, така че фините прахови частици в него да не превишават допустимите норми.
Ответните страни по делото - Община пловдив и Регионалната еко-инспекция - в съдебната зала бяха представени общо от 3-ма юристи. Срещу тях в съдебната зала застанаха представители на АЕИПЧ, БЕС и 20 пловдивчани от общо около 100-те, които се присъединиха към колективния иск на водещите организации.
Очакването им обаче да участват в процес като в американски филм, където страните спорят разгорещено, предлагайки доказателство след доказателство, не се състоя. Причината – формализма, при който протича началната фаза на съдебния процес и който, според юристите - е много важен, но според всички останали, е абсолютно неразбираем и тромав.
В началото защитата на ищците адвокат Снежана Стефанова поиска отвод на съдия Мария Златанова зради това, че в протокола на доказателствата по делото тя е допуснала разпределение на доказателствената тежест в противоречие на изискванията на правото на ЕС. Според съдията обаче, това не се счита за проблем с нейната безпристрастност и тя продължи да води делото.
Битката в този процес оттук нататък ще бъде кой да доказва, че въздухът в пловдив е бил мръсен или чист в посочения в колективния иск период – завелите делото или Общината и еко-инспекцията. Първите се позовават на доклад на Италианския статистически институт и на факти, свързани със здравословното състояние на пловдивчани - дихателни затруднения, астма, алергии. Ответниците пък ползват доклади на РИОСВ, кото обаче се оказаха на места с липсващи страници и без задължителни реквизити – като заглавна страница и подписи например.
Липсите ще трябва да се допълнят, реши Съдът. И още - до понеделник, 4 юни, Общината и Екоинспекцията ще трябва да кажат и дали оспорват доказателствените искания и дали те имат някаква връзка с тях. Тъй като експертизите са доста и са обемни, делото беше отложено за спетември. В крайна сметка Съдът ще се произнесе по доказателствените искания в закрито заседание.
Кога ще говорим за неасфалтираните улици, от чиято кал непрекъснато се вдига прах и се разнася дори из центъра на града, попитаха някои от пряко засегнатите. Отговорът е, че изслушване в този смисъл може да се допусне евентуално на идното заседание през септември.
Очаквайте по F2F TV – какво се очкава да разберем от насрочените експертизи – през уикенда.
www.f2ftv.net